Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

"Zastygli jak posągi..." - Dzień Pamięci w "Dąbrowskiej"

W piątek, 21 kwietnia, już po raz 20. w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach odbyła się uroczystość, poświęcona pamięci nauczycieli i absolwentów zamordowanych w Mauthausen–Gusen.

Zebranych na sali powitała dyrektor placówki – Grażyna Mojżesz-Wlazły podkreślając, że od samego początku ustanowienia Dnia Pamięci współorganizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Kęt. Zwróciła uwagę też na fakt, że dzieje szkoły wpisują się nie tylko w dzieje miasta i regionu, ale również w tragiczne losy Ojczyzny.

- Spotykamy się dzisiaj, by uczcić pamięć tych, którzy swoje powołanie  nauczycielskie rozumieli, jako powołanie do końca – zwróciła się do zebranych dyrektor szkoły przywołując dzień 23 kwietnia 1940 roku, kiedy to kilkudziesięciu nauczycieli kęckich szkół i okolicy zostało podstępnie zgromadzonych w sali gimnastycznej placówki i wywiezionych przez hitlerowców do obozów śmierci. Wyraziła też nadzieję, że obchodzony od 20 lat Dzień Pamięci pomoże uświadomić młodzieży, że są w życiu sprawy, dla których niejednokrotnie trzeba poświęcić życie. – Wolność jest czymś bardzo ulotnym i nie jest nam dana raz na zawsze – zakończyła zapraszając do refleksji związanych ze wspomnieniami tych tragicznych wydarzeń oraz do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez młodzież.

Następnie goście złożyli kwiaty pod tablicą pamięci, znajdującą się w holu szkoły oraz odmówili modlitwę poprowadzoną przez ks. Franciszka Knapika. – Cóż możemy dać tym, których dziś wspominamy, oprócz kwiatów, pamięci… Możemy dać im naszą modlitwę – modlił się kapłan, podkreślając, że wspierając ich modlitwą sami stajemy się lepsi realizując w swym życiu ideały, dla których oni poświęcili swoje życie.

Zaprezentowany przez uczniów spektakl był wyrazem swoistego poszukiwania odpowiedzi na pytanie o współczesny patriotyzm i dzisiejszą definicję Polaka, w oparciu o wydarzenia z przeszłości. Przygotowany został przez członków Grupy Teatralnej Minus Jeden we współpracy z młodzieżą i Domem Kultury w Oświęcimiu. W roku ubiegłym w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się premiera przedstawienia.

Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt – Kazimierz Brzuska - przedstawił historię pamiątkowej tablicy, która odsłonięta została w 90. rocznicę powołania do życia placówki szkolnej.  Podkreślił również, że uczniowie szkoły, w której od 20 lat czci się pamięć zamordowanych, opuszczając mury szkoły zapamiętają nie tylko szkołę, ale i uroczystość, jaka co roku ma tam miejsce. Podziękował także Annie Chowaniak za coroczne przybliżanie postaci oraz Romanowi Bałajowi za koordynowanie prac, związanych z powstaniem tablicy.

Anna Chowaniak przypomniała, że tegoroczne obchody Dnia Pamięci odbywają się w uroczystym momencie 740-lecia miasta Kęty, 110-lecia istnienia szkoły, 40-lecia powstania Muzeum w Kętach oraz 40-lecia utworzenia Towarzystwa Miłośników Kęt.  Zwracając się do młodzieży podkreśliła, że jest ona kolejnym pokoleniem w sztafecie pokoleń, które odejdzie z tej niezwykłej placówki w dziejach Kęt. Przybliżając postać Adama Dzióbka – jednego z dwudziestu pomordowanych, których nazwiska widnieją na tablicy pamięci – przytoczyła słowa znanego wszystkim wiersza: „Kto ty jesteś? Polak mały”, zwracając uwagę na fakt, że z czasem ten Polak stawał się dużym, a nawet i wielkim Polakiem, i że dotyczy to również absolwentów szkoły im. M. Dąbrowskiej w Kętach.  Wyraziła też wdzięczność wszystkim, dzięki którym możliwe było przygotowanie prezentacji.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Kęty - wiceburmistrz Rafał Ficoń i dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej – Tomasz Bielecki, wicestarosta oświęcimski – Jarosław Jurzak, przedstawiciele Związku Kombatantów Polskich, ks. kan. Franciszek Knapik, dyrektor Domu Kultury w Kętach – Sylwia Brzozowicz, dyrektor Muzeum w Kętach – Marta Tylza-Janosz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach – Agata Szyszka-Mądro, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kęt na czele z prezesem Kazimierzem Brzuską oraz Anną Chowaniak, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji i placówek dydaktycznych oraz licznie zgromadzeni uczniowie szkoły.  

Odsłony: 1486
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-04-24 , Godzina Publikacji: 10:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Luty, 2019
  P W Ś C P S N
05 1 2 3
06 4 5 6 7 8 9 10
07 11 12 13 14 15 16 17
08 18 19 20 21 22 23 24
09 25 26 27 28
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty