Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Będzie zmiana nazwy ulicy Jana Kantego - radni przegłosowali uchwałę

W piątek, 26 stycznia, na sesji Rady Miejskiej w Kętach przegłosowana została uchwała „w sprawie nadania nazwy ulicy w Kętach”. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 7 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Taka nazwa „Św. Jana Kantego” funkcjonowała od roku 1883 (z przerwą w czasach okupacji hitlerowskiej), od czasu, gdy ówczesna Rada Miejska nazwę tę nadała dawnej ulicy Żabiej – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach - Marek Nycz, tłumacząc, że nazwa ulicy św. Jana Kantego zaproponowana została dla przywrócenia jej brzmienia historycznego, a także należnego szacunku św. Janowi Kantemu. - Upamiętnienie tak ważnej postaci jak św. Jan Kanty pełnym brzmieniem jego imienia, jest obowiązkiem Jego rodaków - argumentował.

Pod projektem uchwały podpisało się czterech radnych Rady Miejskiej w Kętach: Marek Nycz, Andrzej Bryzek, Piotr Żmuda i Jan Godlewski.

Uchwała wywołała burzliwą dyskusję, podczas której radni przedstawiali swoje argumenty. Jednym z argumentów przeciw podjęciu uchwały była sprawa związana z kosztami, jakie czekają mieszkańców ulicy po zmianie jej nazwy. Inny argument przeciw wynikał m.in. z przeprowadzonych wśród mieszkańców ulicy Jana Kantego konsultacji społecznych, w których 62% osób biorących udział w konsultacjach, opowiedziało się przeciw zmianie nazwy ulicy.

Burmistrz Gminy Kęty, Krzysztof Jan Klęczar, odnosząc się do wyniku głosowania wśród mieszkańców ulicy Jana Kantego, podkreślił, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone zgodnie z zapisem uchwały Rady Miejskiej, podjętej w kadencji poprzedniej. Uchwała ta określa również, że konsultacje społeczne nie są dla radnych w żaden sposób wiążące.

Burmistrz zapewnił także, że jeżeli uchwała zostanie podjęta, poczyni kroki, by mieszkańcy mogli być zwolnieni przynajmniej z części kosztów, jakie będą musieli ponieść po zmianie nazwy ulicy.

Sprawa zmiany nazwy ulicy Jana Kantego zapoczątkowana została w roku ubiegłym, kiedy jeden z mieszkańców Kęt wystosował pismo, w którym zwrócił uwagę na nieprawidłowe brzmienie nazwy ulicy. Rozpoczęto ustalanie stanu faktycznego prawnego tej nazwy. Po przeprowadzeniu badań m.in. w Archiwum Narodowym w Katowicach oraz Bielsku-Białej udało się dotrzeć do dokumentów. Źródłowym dokumentem nazwy ulicy Św. Jana Kantego okazała się uchwała Rady Gminnej Miasta Kęty z 1883 roku, w której to zmieniona została nazwa ulicy Żabiej w Kętach na ulicę Św. Jana Kantego. W czasie badania sprawy nazwy ulicy nie natrafiono na żaden dokument, zmieniający nazwę ulicy Św. Jana Kantego na Jana Kantego. Sprawą zajął się również Zarząd Dzielnicy Stare Miasto w Kętach i we wrześniu 2017 roku przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Członkowie Zarządu jednogłośnie oświadczyli, że powinny zostać podjęte urzędowe działania w sprawie przywrócenia prawidłowej nazwy ulicy. Z zebranych i przeanalizowanych dokumentów wynikało, że ulica Jana Kantego w Kętach posiada błędną nazwę. Biorąc pod uwagę uchwałę Rady Gminnej Miasta Kęty z 26 maja 1883 roku, zmieniającą nazwę ulicy Żabia na Św. Jana Kantego oraz inne dokumenty istniejące w obiegu prawnym, m.in. akta notarialne, pisma sądowe czy decyzje organów samorządowych z okresu 1948 – 1990 i brak jakichkolwiek dokumentów zmieniających nazwę tej ulicy, wystosowano pismo do Wydziału Prawnego i Nadzoru Wojewody Małopolskiego. Wojewoda uznał wprawdzie te dowody za niewystarczające, ale w piśmie z odpowiedzią zaznaczono, że ustalenie nazwy ulicy należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej.


Odsłony: 3938
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2018-01-26 , Godzina Publikacji: 19:05

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Luty, 2019
  P W Ś C P S N
05 1 2 3
06 4 5 6 7 8 9 10
07 11 12 13 14 15 16 17
08 18 19 20 21 22 23 24
09 25 26 27 28
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty