Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

By dostrzec niewidomych - Dzień Białej Laski w Kętach

Coroczne spotkania w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski to okazja do integracji w środowisku, a także przedstawienie gościom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. 22 października członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Kętach wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się z tej okazji w sali kameralnej Domu Kultury w Kętach.

- Jest to dla nas uroczyste święto, podczas którego osoby niewidome i niedowidzące chcą przypomnieć zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć, tak jak wszyscy inni, bez ograniczeń i fałszywej litości – podkreśliła na wstępie uroczystości prezes Zarządu kęckiego Koła Dorota Jachnicka-Mrzygłód. Powitała również wszystkich zaproszonych gości oraz licznie przybyłych członków Koła.

Wiceprezes kęckiego Koła PZN Anna Bytom przedstawiła działalność Zarządu Koła, pracującego w nowym składzie od wyborów w czerwcu 2019 r. oraz plany na najbliższe miesiące. Złożyła także podziękowania burmistrzowi Gminy Kęty oraz staroście oświęcimskiemu za dofinansowanie działalności Koła w spotkaniach integracyjnych. Warto dodać, że Koło PZN w Kętach jest jedyną tego typu organizacją działającą w Powiecie Oświęcimskim.

O Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Kętach opowiedziała kierownik placówki Joanna Górka, która także gościła na uroczystości wraz z podopiecznym Domu, laureatem konkursu „Kęcki Senior Roku – edycja 2019” w kategorii Twórczość literacka i artystyczno-rękodzielnicza Eugeniuszem Badowskim. Pan Eugeniusz specjalnie na tę okazję przygotował fraszki, opisujące kobiety w PZN w Kętach oraz historię białej laski, chroniącej osobę niewidomą przed zderzeniem z przeszkodą, umożliwiającej rozpoznanie terenu, a także sygnalizującej innym osobom niepełnosprawność wzroku. Do wspólnego czytania fraszek zaproszona została wiceprezes PZN w Kętach Anna Bytom.

Goście wysłuchali także wzruszających wierszy pani Emilii Pieczki, która zawsze zachwyca wszystkich swoją niebywałą pamięcią i wielkim talentem poetyckim. Był wiersz o białej lasce i jej roli w życiu osoby niewidomej, a także o wartości ludzkiego życia i, jak sama poetka podkreśliła, ważna w każdej sytuacji i w każdym wieku „Siła uśmiechu”.

W biesiadną atmosferę wprowadził gości zespół muzyczny. Adam Bargieł – akordeon i Paweł Karpiński – gitara zachęcali do wspólnego śpiewania. Czas upłynął w życzliwej atmosferze przy wspólnym poczęstunku.

Uroczystość Dnia Białej Laski w Kętach objął swym patronatem Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

W obchodach udział wzięli: wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń, sekretarz Gminy Kęty Ewelina Jura-Bączek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Kętach Jerzy Kolasa, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Okręgu Małopolskiego PZN Stefania Halat, prezes PZN w Andrychowie Albert Sordyl, kierownik Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Kętach Joanna Górka, przedstawiciele PCPR w Oświęcimiu, laureat konkursu „Kęcki Senior Roku – edycja 2019” w kategorii Twórczość literacka i artystyczno-rękodzielnicza Eugeniusz Badowski.

Święto Białej Laski - Międzynarodowy Dzień Niewidomych - obchodzone jest 15 października cyklicznie od roku 1964., początkowo w Stanach Zjednoczonych. W Polsce to szczególne święto osób niewidomych i słabowidzących odbywa się od 1993 roku.

Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych Oddział w Kętach zrzesza osoby całkowicie niewidome i słabowidzące. Przyjmuje w każdy czwartek w godzinach 9:00-12:00 w swojej siedzibie przy ul. Żwirki i Wigury w Kętach, obok Domu Kultury. Dyżur pełni prezes lub członek Zarządu.

Odsłony: 1578
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-10-22 , Godzina Publikacji: 13:35

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty