Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Cichociemni 2017

Cichociemni 2017

 

29 marca w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu został przeprowadzony VII Powiatowy Konkurs Historyczno-Sportowo-Obronny „Cichociemni 2017”.

Podobnie jak w poprzednich edycjach tego konkursu, tym razem również jego pomysłodawcami i organizatorami byli: Adam Kurzyński – nauczyciel historii i Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego i Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu.

 

Zaproszonych gości i młodzież uczestniczącą w konkursie przywitała Grażyna Gawłowska, dyrektor PZ nr 3 STiO im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów z powiatu oświęcimskiego. Młodzież biorąca udział w konkursie rozwiązywała test historyczny, oparty na wiadomościach uzyskanych z książki Adama Cyry, zatytułowanej Spadochroniarz „Urban”.

Przedstawione są w niej losy cichociemnego, por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów tego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września tegoż roku, został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz. Tutaj zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 r.

Gośćmi specjalnymi konkursu był: Adam Cyra – starszy kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Każda ze szkolnych drużyn musiała również wykazać się umiejętnościami strzeleckimi oraz sprawnością fizyczną na sali gimnastycznej. Uczestnicy wykonywali m.in. skłony w przód z dotykaniem piłką dolnego szczebla drabinki, bieg pomiędzy rozstawionymi tyczkami, przewrót w przód na materacu oraz przejście po równoważni, którą stanowiła odwrócona ławeczka gimnastyczna, a także naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki.
W konkursie wzięły udział drużyny z ośmiu gimnazjów. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie: dwóch uczniów i dwie uczennice. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum Gminne im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku; drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi; trzecie miejsce uzyskało Gimnazjum nr 2 im. Marii Bobrzeckiej w Brzeszczach.

Wśród chłopców indywidualnie najlepszymi byli: Jakub Jończy (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś), Maciej Sikora (Gimnazjum Gminne – Rajsko) i Sebastian Kopyć (Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Chełmku, natomiast wśród dziewcząt triumfowały: Weronika Ptaszyńska (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Oświęcim), przed Julią Martyką (Gimnazjum Gminne – Rajsko) oraz Martą Byrską (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś).

Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczono puchary. Uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy  nagrody książkowe. Organizatorzy tego cieszącego się dużą popularnością konkursu, zapraszają za rok młodzież gimnazjalną do udziału w jego ósmej edycji.

Odsłony: 924
Autor Publikacji: Adam Cyra, Data Publikacji: 2017-03-30 , Godzina Publikacji: 7:58

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty