Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Czas spotkań, wydarzeń i inicjatyw - podsumowanie pierwszego roku kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach

Wraz z nowo rozpoczętym rokiem szkolnym, Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach zaczynają drugi rok II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej. Nasze działania ruszają pełną parą. Z nową energią do aktywnego działania, głową pełną pomysłów oraz zapałem do pracy będziemy realizować zadania zaplanowane na ten rok szkolny. Już 27 września odbędzie się pierwsza powakacyjna sesja MRM w Kętach.

Pragniemy podsumować pierwszy rok dwuletniej kadencji MRM. Przez ostatnie miesiące angażowaliśmy się w wiele przedsięwzięć. Mijający czas był dla nas pełen spotkań, wydarzeń kulturalnych oraz podejmowanych inicjatyw.

Jako, że nie sposób wymienić wszystkich naszych działań przedstawiam krótkie podsumowanie naszej dotychczasowej aktywności.

Jednym z najważniejszych zadań podjętych przez nas w tym czasie jest kontynuacja Projektu „ Czysta Gmina” . Akcja ekologiczna w ramach tego Programu została zorganizowana 18 maja z inicjatywy naszej Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wydarzenie to odbyło się na podstawie uchwały z 8 kwietnia 2015 r. MRM I kadencji, która przyjęła do realizacji Program "Czysta Gmina”, którego celem jest uwrażliwienie mieszkańców w Gminie Kęty na problemy związane z utrzymaniem czystości środowiska naturalnego. Odbyło się wielkie sprzątanie terenów wzdłuż rzeki Soły. W trakcie kilku godzin zebrano śmieci na odcinku od mostu drogowego do skałek przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. W przedsięwzięciu brali licznie udział uczniowie kęckich szkół, Radni Rady Miejskiej, Radni Miejskiej Rady Seniorów, Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej, pracownicy kęckiego Urzędu, a także mieszkańcy naszej Gminy. W słoneczne dni obszary wzdłuż rzeki Soły gromadzą mnóstwo mieszkańców, ważne jest aby zadbać o zachowanie czystości tych obszarów, by odpoczynek w tym miejscu był przyjemny i sprzyjał miłemu spędzaniu wolnego czasu.

Udało nam się zorganizować Pierwsze Panele Dyskusyjne Młodzieży Małopolski w Kętach, które odbyły się w dniach 9-10 czerwca. Przez ten czas gościliśmy w naszym mieście Młodzieżową Radę Krakowa. Podjęliśmy się debaty nad zaproponowanymi przez nas Panelami Dyskusyjnymi. Wstępem do każdej z dyskusji panelowych były przemówienia i wystąpienia gości. Na sam koniec podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Młodzieżową Radą Krakowa, które poszerzy naszą współprace i zapoczątkuje organizacje jeszcze większych wydarzeń dla młodzieży z Małopolski. Były to dwa dni pełne ciekawych dyskusji, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń, wzajemnego dzielenia się pomysłami, a także wyciągania wniosków.

W dniach 21-22 kwietnia 2017 r. delegacja MRM wzięła  udział w I Kongresie Młodzieżowych Rad Małopolski, organizowanym w Urzędzie Miasta Krakowa przez Młodzieżową Radę Krakowa. Program Kongresu obejmował cztery panele dyskusyjne. Panelom towarzyszyły konstruktywne dyskusje, w wyniku których podjęto szereg wniosków. Wstępem do każdej z dyskusji panelowych były bardzo interesujące wystąpienia gości z Urzędu Marszałkowskiego z Departamentu Edukacji, Departamentu Kultury, Departamentu Środowiska oraz Radnych Krakowa. Na zakończenie Kongresu wspólnie podjęliśmy rezolucję, która była efektem obrad i dyskusji. Udział w Kongresie pozwolił nam na nawiązanie nowych kontaktów z członkami Rad Młodzieżowych Małopolski. Kongres poprzedziły długie przygotowania naszej delegacji.

Mięliśmy okazję uczestniczyć w jednym z 16 spotkań w miastach wojewódzkich organizowanych przez członków Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, odbywającym się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.  Ostatecznym wynikiem rozmów było poznanie stanowiska młodych ludzi w sprawie utworzenia Rady Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej.

Zaangażowaliśmy się w pomoc Śląskiemu Hospicjum dla Dzieci w Tychach. W związku ze zbliżającymi się mikołajkami Młodzieżowa Rada odwiedziła podopiecznych Hospicjum i przekazała zebrane od sponsorów słodycze. W grudniu zakończyliśmy drugą edycję akcji pomocy zwierzętom ze schroniska w Oświęcimiu. Do naszej akcji włączyły się wówczas wszystkie szkoły z terenu Gminy Kęty. Zbiórka ponownie cieszyła się sukcesem. Zwierzętom przekazane zostały potrzebne artykuły do przetrwania zimy. A nasi Radni mieli okazje spędzić czas ze zwierzętami.

Udało nam się zorganizować również kilka akcji okolicznościowych. Mowa tu o spotkaniu ze św. Mikołajem na kęckim rynku, w ramach którego każdy mógł zrobić sobie pamiątkową fotografię, zostawić list oraz poczęstować się słodkościami. Ponadto w ramach tego wydarzenia odwiedziliśmy szkołę i przedszkola. We współpracy z Miejską Radą Seniorów udało się zorganizować Tłusty Czwartek, kiedy to wspólnie rozdaliśmy pączki oraz opaski odblaskowe dla mieszkańców Gminy Kęty, zaś z okazji Dnia Kobiet razem rozdawaliśmy kobietom kwiaty. W Dniu Dziecka obdarowaliśmy najmłodszych mieszkańców naszej Gminy kolorowymi balonami. Warto w tym miejscu wspomnieć o naszej owocnej współpracy z Miejską Radą Seniorów. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie tworzyć bardzo ciekawe inicjatywy.

Mieliśmy okazje uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Pana Rafał Foita - Prezesa Stowarzyszenia Business Management Club.  Dostarczono nam cennych informacji z zakresu kompetencji społecznych oraz umiejętności miękkich. Zyskaliśmy praktyczną wiedzę oraz umiejętności świadomego kreowania swojego wizerunku. Drugim działaniem skierowanym do członków Młodzieżowej Rady Miejskiej była wizyta studyjna. 24 maja udaliśmy się do Cieszyna. Gmina Cieszyn słynie z modelowego funkcjonowania organizacji pozarządowych. Na tej podstawie mogliśmy zobaczyć jak efektywnie rozwijać się w wolnym czasie, pogłębiając przy tym swoje pasje.

Niejednokrotnie zaangażowaliśmy się w wolontariat, czego przykładem mogą być m.in. nasze działania podczas Mistrzostw Polski w E-sporcie, które odbywały się w Domu Kultury w Kętach, czy aktywność podczas Dni Kęt. 

Wzięliśmy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym odbywającym się na kęckim rynku, a także mieliśmy przyjemność kolędować wraz z mieszkańcami . Zaangażowaliśmy się w akcję WOŚP w Gminie Kęty. Podczas Jarmarku Wielkanocnego Radne MRM włączyły się w zbiórkę pieniędzy dla dziewczynki chorej na padaczkę lekoodporną i ubrane w ludowe stroje z zapałem zaangażowały się w kwestę.  Przyczyniliśmy się również do zbiórki pieniędzy podczas charytatywnego turnieju gry w kręgle. Nasz drużyna zajęła wtedy III miejsce, a łącznie zebrano ponad 10 000 zł.

Uczestniczyliśmy w licznych wydarzeniach odbywających się w Domu Kultury w Kętach. Wśród nich możemy wyróżnić: udział w uroczystej Gali z okazji 40-lecia Domu Kultury w Kętach, Gali Finałowej konkursu „ Artystą Być 2016” (warto podkreślić, że Gala ta prowadzona była przez członków naszej Rady), uczestnictwo w Gali Finałowej Festiwalu Młodego Aktora oraz wiele innych. Mieliśmy także możliwość udziału w VIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich z Podbeskidzia.

Kilkukrotnie uczestniczyliśmy w wydarzeniach organizowanych w Muzeum  im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Delegacja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kętach niejednokrotnie uczestniczyła w uroczystościach państwowych i gminnych.

Odbyliśmy w minionym roku szkolnym mnóstwo spotkań zarówno z Władzami, Dyrektorami Gminnych Placówek, Dyrektorami Instytucji kultury i mieszkańcami naszej Gminy podczas dyżurów MRM. Nie zabrakło licznych zebrań oraz spotkań organizacyjnych w sprawie realizacji naszych pomysłów.

To tylko niektóre z działań, które udało nam się zrealizować w tym czasie.

Jesteśmy grupą dobrych przyjaciół. W naszych działaniach kierujemy się pomysłowością i kreatywnością. Współpracujemy ze sobą, tak alby nasze plany zawsze zostały zrealizowane.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Kęty na cotygodniowe dyżury Prezydium MRM odbywające się we wtorki w godzinach 16:00-17:00.

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Gminy Kęty oraz wszystkim osobom i instytucjom wspierającym nasze działania.
Czysta Gmina, fot. Info Kęty
Czysta Gmina, fot. MRM
Dzień Dziecka, fot. Kęcki Rynek
Dzień Kobiet, fot. MRM
I Kongres, fot MRM Kraków
I Kongres Młodzieżowych Rad, fot. Burmistrz Gminy Kęty
I Kongres Rad Małoplski, fot. MRM Kraków
Jarmark Wielkanocny, fot. Info Kęty
Mikołajki, fot. Gmina Kęty
Panele, fot. MRM
Sesja, fot. Gmina Kęty
Sesja, fot. Gmina Kęty
Szkolenie, fot. MRM
Urząd Wojewódzki, fot. Joanna Pięta
Odsłony: 1532
Autor Publikacji: Katarzyna Radwan, Data Publikacji: 2017-09-08 , Godzina Publikacji: 9:05

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty