Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Dożynkowy nadszedł czas - w Malcu uroczyście dziękowano za tegoroczne plony

W niedzielę, 13 sierpnia, w Malcu dziękowano za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jana Kantego. Po Mszy w uroczystym korowodzie dożynkowym przemaszerowano do Parku Wiejskiego, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów Święta Plonów.

Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło wręczenie wieńca dożynkowego gospodarzom tegorocznych dożynek. W tym roku rola gospodarza przypadła sołtysowi Malca Kazimierzowi Tolarczykowi wraz z małżonką Krystyną. Symboliczny bochenek chleba otrzymał proboszcz maleckiej parafii ks. Marian Mazurek.

Życzenia oraz podziękowania skierował w stronę rolników burmistrz gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar. „Zwłaszcza tutaj u nas, w Małopolsce, to tradycyjne, nieduże rolnictwo miało, ma i będzie miało bardzo duże znaczenie dla naszej lokalnej społeczności” – zwrócił uwagę burmistrz, podkreślając wagę niedzielnej uroczystości Święta Plonów. „Bez rolników nie ma życia, bez rolników nie ma ładu i porządku, bez rolnictwa nie byłoby też kultury” – dodał, wyjaśniając pochodzenie słowa ‘kultura’ – z łac. cultus agri – uprawiać rolę. „Najpierw więc było rolnictwo, dopiero potem rozwinęły się społeczeństwa” zaznaczył włodarz gminy Kęty, tłumacząc, że jakkolwiek mocno społeczeństwa nie będą się rozwijać, jakkolwiek maszyny nie będą zastępować ludzi, bez rolników i ich ciężkiej pracy, wiedzy i umiejętności nie będzie rozwoju i życia. Podziękowania za włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów popłynęły w stronę organizatorów dożynek, organizacji społecznych oraz przybyłych na uroczystości mieszkańców. Szczególne podziękowania skierowano w stronę pań z KGW Malec.

Za ciężką pracę rolnikom oraz organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości dziękował sołtys Sołectwa Malec – Kazimierz Tolarczyk oraz były prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej – Edward Korczyk.

Zebrani wysłuchali także utworów w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego działającego przy KGW w Malcu. Gościnnie wystąpił Zespół Regionalny „Pisarzowianki” z Pisarzowic.

Tradycyjnie dzielono się chlebem i ciastem. Nie zabrakło też chleba ze smalcem. Goście mogli skosztować specjałów kulinarnych przygotowanych przez panie z KGW w Malcu oraz wziąć udział w loterii fantowej.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa w ramach Festynu Dożynkowego. Dzieci szalały na dmuchańcach.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: burmistrz gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar, zastępca burmistrza gminy Kęty – Rafał Ficoń, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach – Marek Nycz, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Kętach – Jerzy Kolasa, radny Rady Miejskiej w Kętach – Karol Wadoń, sołtys Sołectwa Malec - Kazimierz Tolarczyk wraz z małżonką Krystyną, ks. Proboszcz Marian Mazurek, były prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej – Edward Korczyk, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Związku Rejonowego Kółek Rolniczych – Danuta Młynarska, prezes Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Skiba” w Kętach – Roman Olejarz, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zgoda” w Malcu – Michal Matejko,  dyrektor Szkoły Podstawowej w Malcu – Renata Łuszczek, dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Pod Dębami” w Malcu – Anna Kublin, prezes OSP w Malcu – Jacek Jonkisz, prezes LKS „Zgoda” w Malcu – Grzegorz Sokół, prezes Klubu Seniora „Wrzos” w Malcu – Wiesław Kleszcz.


Odsłony: 2717
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-08-13 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty