Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Dożynkowy nadszedł czas...

Dożynki
to ukoronowanie całorocznego trudu
i pracy rolników.

Zapraszamy do sołectw gminy Kęty
na uroczystości Święta Plonów.

10 sierpnia 2019 r. Dożynki Wiejskie w Bielanach
rozpoczęcie uroczystości o godz. 15.00 w Wiejskim Domu Ludowym

11 sierpnia Dożynki Wiejskie w Malcu
o godz. 13.00 Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony w kościele pw. św. Jana Kantego, o godz. 14.15 oficjalne rozpoczęcie uroczystości w Parku Wiejskim

15 sierpnia 2019 r. Dożynki Wiejskie w Nowej Wsi
o godz. 11.00 Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony w kościele pw. św. M. Kolbego, oficjalne rozpoczęcie uroczystości o godz. 14.00 przy Dworku w Nowej Wsi

17 sierpnia 2019 r. Dożynki Wiejskie w Łękach
rozpoczęcie uroczystości o godz. 15.00 na placu przy remizie OSP

18 sierpnia 2019 r. Dożynki Wiejskie w Bulowicach
o godz. 11.00 Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony w kościele pw. św. Wojciecha, oficjalne rozpoczęcie uroczystości o godz. 12.30 na stadionie LKS Bulowice

25 sierpnia 2019 r. Dożynki Gminne w Witkowicach
o godz. 13.00 Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony w kościele pw. św. Michała Archanioła, powitanie gości i oficjalne rozpoczęcie o godz. 14.30 na placu przy remizie OSP

Święto plonów zawsze miało istotne znaczenie dla każdego gospodarza. Jeżeli nawet gospodarstwo było bardzo małe, całe zboże sprzątano z pola w ciągu jednego dnia. Gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu.

Dożynki to ukoronowanie całorocznego trudu i pracy rolników. Odbywają się zazwyczaj w sierpniu lub na początku września. Przy sprzyjającej pogodzie koniec żniw przypada przed dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stąd ludowe przysłowie „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Czasami dożynki łączono ze świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającym na 15 sierpnia.

Uroczystości dożynkowe mają charakter ludowy i religijny. Święto Plonów stało się wyrazem kultu maryjnego, szczególnie żywego w środowisku wiejskim.

Świeckim ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi, którzy wręczają wieniec i bochen chleba gospodarzowi dożynek. Najczęściej jest nim przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Dożynkom towarzyszą często wystawy osiągnięć rolników oraz festyny ludowe.

W ceremonii dożynkowej najważniejszy jest wieniec. Wieniec dożynkowy nazywany bywał plonem, ponieważ symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Tradycyjnie wiły go kobiety, najlepsze żniwiarki. Wieńce mają rozmaite kształty, wielkość i ozdoby. Czasem wieńcem żniwnym był przystrojony wstążkami albo przybrany kwiatami pęk zboża.

W wieńcu znaleźć się muszą niemłócone kłosy wszystkich zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często owoce jarzębiny, jabłka, warzywa i kwiaty. Niekiedy pleciono sześć niewielkich wieńców – osobno z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, grochu i orzechów laskowych. Często pleciono wieńce na drewnianych, wiklinowych lub zrobionych ze słomianych warkoczy obręczach, związanych w kształt korony węgierskiej.

Popularne są też wieńce żniwne w kształcie wielkiego koła. Wieńce nazywane równiankami (wyplatane najczęściej na uroczystość Matki Boskiej Zielnej) to związane bukiety z kłosów, kwiatów, ziół, do których wkłada się też makówki, ziemniaki, marchew. Ozdabia się je kolorowymi wstążkami, złoconymi orzechami, z czasem także bibułowymi kwiatami i barwnymi papierkami.

Symbolem dożynek jest również chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją starosta i starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek.

Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.

Uroczystości dożynkowe to nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja uświadomienia sobie, jak przemienny jest rytm życia, jego zmienność i różnorodność: narodziny i śmierć, koniec zimy i nadejście wiosny, zasiew i zbieranie plonów. Z plonów tych cieszyć się mogą jednak ci, którzy sumiennie wypełniają swe obowiązki. Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie biedował”.

Odsłony: 1813
Autor Publikacji: oprac. Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-08-08 , Godzina Publikacji: 10:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty