Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Dwukołowy zawrót głowy: Rajd Przedszkolaka i Piknik Rodzinno-Ekologiczny

Piękna, słoneczna niedziela upłynęła wczoraj w Kętach pod znakiem ekologii i rodzinnej, radosnej zabawy. W parku miejskim w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Czyste powietrze w gminie Kęty – NASZA wspólna sprawa” po raz drugi w historii naszego miasta odbył się Rajd Przedszkolaka – Tour de Kęty oraz Piknik Rodzinno-Ekologiczny. W tym roku dopisali nie tylko uczestnicy, ale i wspaniała pogoda!

W rajdzie udział wzięło ponad 40 przedszkolaków. Dzieci w wieku od 5 do 7 lat bez trudu pokonały trasę przejazdu na swoich ulubionych rowerkach: biegówkach, trójkołowcach i „dorosłych” jednośladach. Na mecie rajdu, zorganizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia bez Samochodu, na każdego małego cyklistę czekał pamiątkowy, złoty medal oraz paczka z upominkami.

Po odebraniu gratulacji, medali i nagród, które wręczał II Zastępca Burmistrza Gminy Kęty Marcin Śliwa w asyście przedstawicieli Straży Miejskiej w Kętach, kęckiego magistratu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy, mali rowerzyści wzięli udział w ekowarsztatach i prezentacjach, przygotowanych przez Fabrykę Kreatywności. Biodegradowalność, recykling czy walka ze smogiem – tematyka ta od wczoraj nie skrywa już żadnych tajemnic przed naszymi rajdowcami!

W międzyczasie maluchy mogły korzystać także z wielu innych atrakcji, m.in. kącika bibliotecznego, w którym czekały kolorowanki i zajęcia plastyczno-techniczne w klimacie eko, stacji malowania buziek oraz puszczania dużych baniek mydlanych czy też wielu gier i zabaw ruchowych z wykorzystaniem ciekawych gadżetów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty przyrodnicze, przygotowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, realizującą projekt „Rzeki karpackie-czysta Natura 2000”. W trakcie zajęć dzieci pod opieką instruktorów tworzyły makiety edukacyjne, przedstawiające rzekę naturalną (meandrującą, z łachami, roślinnością nadrzeczną itp.) oraz rzekę uregulowaną (proste koryto, bez roślinności, obwarowane sztucznymi umocnieniami). Makiety posłużyły następnie do pokazów, podczas których zaprezentowano prędkość spływu wody w każdym z dwóch typów koryt rzecznych i efekty, jakie niesie z sobą regulacja rzek.

Ekologiczna impreza – podobnie, jak przed rokiem – nie mogłaby się odbyć bez zbiórki surowców wtórnych. Dlatego podczas pikniku przeprowadzono specjalną ekozabawę dla mieszkańców. Za każde 50 nakrętek przekazanych organizatorom wydarzenia, można było otrzymać piękne rośliny doniczkowe, oczyszczające powietrze, np. aloes, skrzydłokwiat, anturium, paproć czy zamiokulkas. Akcja cieszyła się olbrzymim powodzeniem, a wszystkie roślinki (aż 130 sztuk!) trafiły do nowych właścicieli w okamgnieniu. Warto dodać, że zebrane nakrętki przeznaczone zostaną na cele charytatywne.

Przypomnijmy, że rajd i piknik to nie tylko okazja do radosnej, rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu. Impreza to także jeden z elementów szeroko zakrojonych działań, mających na celu zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej gminy i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, które warto wyrabiać już od najmłodszych lat, zachęcając dzieci do wyboru ekologicznego transportu, zdrowego stylu życia oraz proekologicznych zachowań, opartych o recykling, dbałość o przyrodę i zasoby naturalne, jak również ochronę czystego powietrza.

Rajd rowerowy i piknik ekologiczny zostały zorganizowane jako część kampanii informacyjno-edukacyjnej „Czyste powietrze w gminie Kęty – NASZA wspólna sprawa” realizowanej w ramach projektów wymiany źródeł ogrzewania w indywidualnych gospodarstwach domowych, współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Poddziałania 4.4.2. i 4.4.3. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Odsłony: 1901
Autor Publikacji: Barbara Kuźma-Suazo / fot. A.Ch., B.K.-S., P.N.-M., Data Publikacji: 2019-09-23 , Godzina Publikacji: 12:57

Kęty w obiektywie...