Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Dziedzictwo historyczne nosi w sobie każdy: Projekt „Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki”

W minionym tygodniu – od 20 do 23 sierpnia 2018 r. – w Gminie Kęty gościła delegacja z miasta partnerskiego Turzovka. Wizyta Słowaków odbyła się w ramach realizacji projektu „Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki”.

Delegacja przyjechała na cykl warsztatów tematycznych, prowadzonych przez prelegentów specjalizujących się w konkretnych dziedzinach rękodzielniczych – malowaniu na drewnie, tworzeniu naturalnej biżuterii i ozdób z bibuły. Dzięki udziałowi tłumacza języka słowackiego, integracja przebiegała znakomicie.

Goście zostali przywitani przez przedstawicieli władz samorządowych Gminy Kęty: Burmistrza Gminy Kęty – Krzysztofa Jana Klęczara, II Zastępcę Burmistrza Gminy Kęty – Marcina Śliwę oraz Sekretarz Gminy Kęty – Ewelinę Jurę-Bączek.

Cykl warsztatów rozpoczął się zajęciami historycznymi pn. „Dziedzictwo historyczne Kęt”. Prelekcja, wzbogacona o prezentację multimedialną, przybliżyła gościom historię powstania miasta, legendy i ciekawostki z przeszłych lat.

W drugim dniu odbyły się warsztaty rzemieślnicze malowania na drewnie. Wyposażeni w materiały niezbędne do pracy, uczestnicy własnoręcznie wykonali podkładki pod kubki oraz zakładki do książek. Stworzone rękodzieło odznaczało się oryginalnością, stylem i precyzją. Ręcznie robione małe bibeloty z pewnością stały się bardzo miłą pamiątką.

W ramach warsztatów malarskich powstało również wspólne dzieło malarskie w nowoczesnym stylu, ukazujące współpracę partnerską obu miast. Obraz stanowi tym samym wartość dodaną projektu.

Po zajęciach, w ramach czasu wolnego, panie wybrały się na zwiedzanie Kęt trasą wytyczoną w ramach wcześniejszego projektu – szlaku sakralnego Kęt i Turzovki, będącego owocem współpracy przy projekcie „Szlak sakralny Kęty - Turzovka”. Spacer rozpoczął się od zwiedzania klasztoru sióstr Klarysek, kościoła parafialnego św.św. Małgorzaty i Katarzyny oraz kaplicy św. Jana Kantego, a zakończył w klasztorze i w przyklasztornych ogrodach Franciszkanów Reformatów.

W środę na warsztatach królowała biżuteria. Zorganizowane w tym dniu zajęcia polegały na wykonywaniu kompletu biżuterii, składającego się z naszyjnika i bransoletki. Ręcznie robione ozdoby powstały z drewnianych koralików owiniętych materiałem z tradycyjnym wzorem góralskim, oddzielonych między sobą supłami z materiału.

Wykonana biżuteria z motywem folkowym stała się piękną pamiątką z pobytu w Kętach.

Po warsztatach, w godzinach wolnych, dzięki gościnności Domu Kultury oraz UTW w Kętach, delegacja miała okazję do nauki gry w Petanque (bule) oraz rozegrania towarzyskiego, polsko-słowackiego miniturnieju.

Czwartek to warsztaty tworzenia kwiatów i bukietów z bibuły (krepiny) ze słodkim akcentem – cukierkowymi oczkami. Uczestnicy poznali tajniki wytwarzania kwiatów z krepiny. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Włożono sporo wysiłku i starań w wykonywanie kwiatów, które udały się znakomicie. Były kolorowe, pomysłowe i oryginalne.

Czwartkowe popołudnie zakończono wizytą w Domu Dziennym Senior-Wigor w Kętach. Goście ze Słowacji mieli okazję zwiedzić placówkę, przyjrzeć się jej pracy i zasadom działania dziennego domu pobytu. Krótka wizyta przerodziła się w rodzinną biesiadę, w trakcie której wspólnie śpiewano i wymieniano doświadczenia.

Warsztaty to działania, dzięki którym uczestnicy stają się bogatsi w nowe doświadczenia i umiejętności. Integracja polsko-słowacka z każdym kolejnym działaniem przybiera na sile, pozwalając jednocześnie zwrócić szczególną uwagę na to, iż prawdziwe dziedzictwo historyczne nosi w sobie każdy z nas.

Pobyt w ramach warsztatów był dla naszych gości nie tylko czasem pełnym zabawy i nabywania nowych umiejętności, ale również znakomitą okazja do poznania i pogłębienia wiedzy o historii i naszym dziedzictwie historycznym.

Jesteśmy pewni, że to nie ostatnia tego typu wizyta, a przeprowadzone warsztaty i spotkania zaowocują wspólnymi działaniami w przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.


Odsłony: 1008
Autor Publikacji: , Data Publikacji: , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Sierpień, 2019
  P W Ś C P S N
31 1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty