Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Gala Wolontariatu Fundacji Kukuryku - w podzięce dla wolontariuszy i na zakończenie warsztatów szkoleniowych

W poniedziałek, 4 grudnia, w przeddzień Światowego Dnia Wolontariusza, w Domu Kultury w Kętach odbyła się Gala Wolontariatu, zorganizowana przez Fundację Kukuryku, która prowadzi w Kętach Centrum Wolontariatu.

Wydarzenie rozpoczęło uroczyste powitanie gości. Koordynator Projektu Centrum Wolontariatu w Kętach, Beata Bohn, zwróciła uwagę, że gala zorganizowana została, by podziękować wolontariuszom za ich pracę oraz zakończyć warsztaty szkoleniowe w Centrum Wolontariatu Fundacji Kukuryku. Przybliżyła również tematykę szkoleń, w których uczestniczyła młodzież od września br. oraz spotkań informacyjno-edukacyjnych prowadzonych w szkołach. – Frekwencja na szkoleniach przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podkreśliła, informując, że szkolenie ukończyło aż 60 osób.

O doświadczeniach z wolontariatem opowiadał również burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar, który wraz z małżonką, jeszcze w czasach studenckich, założyli organizację pn. Studenckie Koło Przyjaciół Dzieci, działające do dnia dzisiejszego. - Była to pierwsza tego rodzaju organizacja w Polsce, zajmująca się wolontariatem – podkreślił, dodając, że działała ona pod patronatem Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i do dziś pojawia się w dokumentach uniwersyteckich i wydawnictwach okolicznościowych.
– Założenie organizacji zrodziło się z naszej pasji pomocy dzieciom z Domu Dziecka
– mówił burmistrz. Jak wytłumaczył, utworzenie organizacji pomogło wielu ludziom w postrzeganiu ich jako wiarygodnych w niesieniu pomocy innym. - Zderzyliśmy się z tym, co również jest pospolite w dzisiejszych czasach: każdego, kto robi co coś dobrego, podejrzewa się o jakiś ukryty interes. Nie wierzy się w ludzką dobroczynność. Ta organizacja sprawiła, że ci, którzy chcieli bezinteresownie pomagać, byli przyjmowani i mogli służyć – zaznaczył i dodał, że człowiek przychodzący z ulicy do hospicjum, domu dziecka, przedszkola czy szkoły, który mówi ‘ja, z potrzeby serca chcę zrobić coś dobrego’ jest z góry podejrzewany o to, że jest oszustem. Włodarz gminy, podkreślając wyjątkowość Fundacji Kukuryku, zwrócił uwagę, że Fundacja ta „weszła jak burza na scenę organizacji Gminy Kęty”. – Zdajemy sobie sprawę, ile trzeba zaparcia, zaangażowania, ile siły wewnętrznej i wiary w sukces, żeby taką organizację założyć. Dlatego z podziwem patrzę na Fundację Kukuryku, która tak szybko zyskała szacunek, uznanie i sympatię lokalnej społeczności – mówił na zakończenie i zaapelował, by wspólnie dołożyć wszelkich starań, aby nie zmarnować potencjału, który został wykreowany w uczestnikach szkoleń wolontaryjnych.
– Jestem dumny, że tak piękną organizację, jak Fundacja Kukuryku i tak cudownych ludzi, jak Wy, mamy w naszej gminie – podkreślił na koniec.

Głos zabrała również prezes Stowarzyszenia Teatr Grodzki w Bielsku-Białaj – Magdalena Wojtczak. Opowiedziała ona również o Fundacji Dobry Dom, która prowadzi w Kętach Inkubator Aktywności Społecznej, niosący pomoc organizacjom pozarządowym. Zachęcała także młodych ludzi do zainteresowania tematyką założenia własnej organizacji wolontaryjnej. Mówiła, że również ona rozpoczynała pracę jako wolontariusz. - Zaczynając od wolontariatu można doprowadzić do tego, że organ pozarządowy może stać się w przyszłości pracodawcą. Można pogodzić pomoc innym z zarabianiem na życie – tłumaczyła. – To, że jesteście wolontariuszami, to znaczy, że macie dobre serca i jesteście wrażliwi na to, co dzieje się wokół was. Gratuluję! – podkreśliła na zakończenie.

W ramach Gali zaprezentowany został spot video promujący wolontariat. Kolejnym punktem było rozdanie dyplomów uczestnikom warsztatów organizowanych w ramach Centrum Wolontariatu. Umileniem wieczoru zajęli się uzdolnieni wolontariusze Fundacji Kukuryku oraz podopieczni pana Sławomira Dwornika ze szkoły nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Po części artystycznej był czas na słodki poczęstunek.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości obecni byli m.in.: burmistrz Gminy Kęty - Krzysztof Jan Klęczar wraz z małżonką Anetą; I zastępca burmistrza Gminy Kęty – Rafał Ficoń; dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej – Tomasz Bielecki; prezes Stowarzyszenia Teatr Grodzki w Bielsku-Białaj – Magdalena Wojtczak; dyrektorzy szkół z terenu Gminy Kęty, których uczniowie brali udział w szkoleniach; uczestnicy szkolenia; wolontariusze Fundacji Kukuryku oraz mieszkańcy.

Organizowaniem wolontariatu na terenie Gminy Kęty Fundacja Kukuryku zajmuje się już od 2015 roku. W roku 2017, dzięki wsparciu i współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i Gminą Kęty, udało się dotychczasowe działania na rzecz wolontariatu przekształcić w formalnie działające Centrum Wolontariatu w Kętach.

Poniedziałkowa uroczystość dofinansowana została w ramach Inkubatora Aktywności Społecznej, Fundacji Dobry Dom oraz ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki wsparciu Zarządu Dzielnicy Stare Miasto w Kętach oraz Towarzystwa Miłośników Kęt, najaktywniejsi wolontariusze otrzymali upominki. Szczególne podziękowania odebrała z rąk wolontariuszy pani Beata Bohn.

Honorowy patronat nad Galą objął burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar.

Biuro Centrum Wolontariatu znajduje się w Kętach, przy ul. Świętokrzyskiej 54. Czynne jest do 31 grudnia w każdą środę i czwartek od 15:00 do 19:00.

Odsłony: 1704
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-12-05 , Godzina Publikacji: 19:55

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty