Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Historia, która przekracza granicę. Nowy projekt Kęt i Turzovki

Wystawy czasowe, plenerowe, nowe trasy, albumy o początkach miast, folder i aplikacja turystyczna oraz oznakowanie miejsc historycznych – to wszystko powstanie w ramach kolejnego transgranicznego projektu realizowanego przez Kęty i ich słowackiego partnera, Turzovkę. Umowę podpisano w listopadzie.

Obecny projekt to inicjatywa władz samorządowych, jest wielowymiarowy i będzie realizowany przez Gminę Kęty, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz Muzeum im. Karola Točíka w Turzovce – mówi burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. – Odnosi się do wzajemnego poznania historii, tradycji i kultur dwóch przygranicznych narodów, dziedzictwa kulturowego sąsiadów. Oczywiście wszystko tworzone jest w kontekście zwiększenia atrakcyjności turystycznej obu miast – dodaje.

Projekt będzie realizowany od kwietnia 2018 roku i zakłada współpracę społeczności lokalnej pogranicza polsko-słowackiego, a nade wszystko przyczyni się do rozwoju miejsc ważnych pod względem historycznym i kulturowym dla obu miast. Placówki muzealne będą miały okazję do wymiany doświadczeń w zakresie zachowania i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego transgranicznego projektu – mówi dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz. – Realizacja projektu wiążę się z wieloma korzyściami dla miasta. Dla nas najważniejsza jest kwestia oznaczenia zabytków i miejsc historycznie ważnych. Zostaną na nich zamontowane ciekawe tablice informacyjne, które będą stanowić bazę do stworzenia szlaków turystycznych. Chcemy, by mieszkańcy oraz turyści dowiedzieli się że w historia Kęt jest naprawdę wyjątkowa i inspirująca.

Umowę na realizację projektu „Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki” podpisano w ramach „Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacka 2014-2020”. To nie pierwszy taki przejaw partnerstwa z naszymi południowymi sąsiadami. W poprzednich latach zaprzyjaźnione gminy realizowały inne projekty, m.in. „Scena miejscem polsko - słowackiej współpracy”, a niedawno otworzyły „Szlak sakralny Kęty – Turzovka”. 

 

 

 


 Odsłony: 827
Autor Publikacji: Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach, Data Publikacji: 2017-12-01 , Godzina Publikacji: 08:30

Kęty w obiektywie...