Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Kapa liturgiczna z Kęt zaprezentowana na wiedeńskiej wystawie

W piątek, 7 lipca, w Winterpalais w Wiedniu przy ul. Himmelpfortgasse 8 otwarta została wystawa pt. „Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu”, na której, wśród wielu zaprezentowanych obiektów pochodzących z Zamku Królewskiego na Wawelu, znalazła się kapa liturgiczna z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach.

Uszyta z XVII-wiecznej aksamitnej tkaniny kapa, to jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Po żmudnych, kilkumiesięcznych zabiegach krakowskich konserwatorów tkanin, odzyskała ona ostatnio swój dawny blask.   

Proces przewożenia kapy na wiedeńską wystawę nadzorował ks. dr Szymon Tracz - konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. Tkanina została nawinięta na specjalnie przygotowany wałek, chroniący ją od zgnieceń, a następnie włożona do zaplombowanej metalowej skrzyni. Do osobnego pojemnika w metalowej kasecie został złożony kaptur kapy.

Obie skrzynie dołączyły do skrzyń, w których znajdowały się przeznaczone na wystawę obiekty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Skrzynie w specjalnym konwoju zostały przewiezione do Wiednia i w taki sam sposób wrócą po zakończeniu wystawy do Krakowa.

opis niedostepny

W listopadzie kęcka kapa wróci do Polski, gdzie, po krótkim odpoczynku, przez kilka miesięcy będzie eksponowana w pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie, by następnie powrócić w Beskidy.

- To wielkie wydarzenie dla tworzącego się w naszej diecezji muzeum, którego kapa jest depozytem kęckiej parafii. Po raz pierwszy kapa opuszcza granice Polski, by mogła być zaprezentowana na europejskim forum, w mieście, pod murami którego została zdobyta tkanina, z której ją uszyto – podkreślił historyk sztuki.

Kapa (szer. 278 cm, promień 129 cm) przez kilka miesięcy była poddana mozolnej konserwacji w pracowni Barbary Kalfas – cenionego krakowskiego konserwatora tkanin.

Reprezentuje ona jeden z najpiękniejszych przykładów tureckiego brokatu aksamitnego z wieku XVII, jaki zachował się na terenie Polski. Na gładkim tle strzyżonego czerwonego aksamitu rozmieszczono w układzie sieciowym motyw dużych stylizowanych goździków, ujętych zielonym konturem. Z tej samej tkaniny wykonano bortę i kaptur kapy. Dodatkowo ozdobiono ją galonem i frędzlami.

opis niedostepny

Tkaninę wg tradycji podarował do ozdoby kaplicy św. Jana Kantego przy kościele parafialnym św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach Jan III Sobieski, po zwycięskiej odsieczy Wiednia w roku 1683. Król był wielkim czcicielem św. Jana Kantego.

Przygotowywana w Wiedniu wystawa ma za zadanie ukazać postać polskiego króla Jana III Sobieskiego (1629-1696), nierozerwalnie związanego z dziejami Wiednia, jako naczelnego dowódcę sojuszniczej armii odsieczowej w 1683 roku, który wyswobodził miasto z wielotygodniowego oblężenia przez wojska Imperium Osmańskiego.

- Dzięki wystawie, po raz pierwszy na niemieckim obszarze językowym pojawia się możliwość lepszego poznania i zrozumienia zarówno postaci Jana III, jak i jego czasów – poinformował ks. Tracz.

opis niedostepny

Eksponaty zgromadzone na wystawie mają ukazać żywy i wielowymiarowy portret polskiego monarchy. Wystawa potrwa do 1 listopada 2017 roku. Jej kuratorami są Maike Hohn i Konrad Pyzel.

Wystawę organizuje Austriacka Galeria Belvedere we współpracy z czterema polskimi rezydencjami: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: https://www.belvedere.at/ausstellungen?ausstellung_id=1468272303938

 

opis niedostepny
Odsłony: 1530
Autor Publikacji: Redakcja, źródło: diecezja.bielsko.pl, fot. ks. Szymon Tracz, Data Publikacji: 2017-07-08 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty