Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Kombatanci weterani z gminy Kęty uhonorowani jubileuszowymi odznaczeniami

Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przyznał jubileuszowe odznaczenia zasłużonym mieszkańcom gminy Kęty. Dzięki staraniom porucznika Czesława Dokupila, prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła Kęty, medale otrzymali kilka tygodni temu: sierżant Michał Kosowicz i sierżant Władysław Klęczar. O wydarzeniu pisaliśmy w artykule Jubileuszowe odznaczenia dla kombatantów z gminy Kęty.

W piątek, 5 kwietnia, w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar osobiście wręczył kolejne odznaczenia jubileuszowe. Z rąk burmistrza, w obecności członków rodzin odznaczonych, sekretarz Gminy Kęty Eweliny Jura-Bączek, kierownik kancelarii Urzędu Gminy Kęty Edyty Sysak i Jana Christa - Honorowego Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko Gminnego Kęty i Honorowego Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Kęty, związkowe odznaczenia Kombatanckie z logo „POLSKA NIEPODLEGŁA 1918” otrzymali: porucznik CZESŁAW PAWEŁ DOKUPIL, porucznik WŁADYSŁAW BŁASZCZAK i st. sierżant KAZIMIERZ KUCZ.

Po powitaniu odznaczonych oraz zaproszonych gości uroczyście odśpiewano hymn państwowy, który zaintonowała córka porucznika Władysława Błaszczaka.

- To jest niezwykle ważne wydarzenie i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że jako burmistrz mogę stanąć przed Państwem i przyczynić się do wręczenia Państwu odznaczeń, na które zasłużyliście swoją ciężką pracą, swoją służbą na rzecz Ojczyzny – podkreślił burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

- My mamy wielki dług wdzięczności wobec Państwa. To skromne wsparcie, jakie dziś staramy się Państwu okazywać, to jest kropla w morzu tego, co jesteśmy Państwu winni. Gdyby nie Wy, gdyby nie Wasza służba, my byśmy dzisiaj w tak pięknej, wolnej i bezpiecznej Ojczyźnie nie żyli. Nasze dzieci nie byłyby bezpieczne. Dzięki Waszej ofierze i Waszej służbie my jesteśmy pierwszym pokoleniem, które nie doświadcza okrucieństwa wojny, które zna je tylko i wyłącznie z historii. Wielki jest dług wdzięczności wobec Was, i jak tylko będziemy mogli, będziemy go Państwu spłacać – zapewnił w imieniu samorządu.

Porucznik Czesław Dokupil opowiedział o swoich staraniach o przyznanie odznaczeń dla weteranów walk o niepodległość Polski. Zwrócił uwagę, że w gminie Kęty pozostało ich już tylko pięciu. – Tą są ludzie, którzy walczyli z bronią w ręku – podkreślił. - W dniu, kiedy wystąpiłem z wnioskiem o status weteranów walk o niepodległość Polski dla Koła, to z dziewiętnastu przyznano tylko dziewięciu. Czterech już nie żyje, a nas, pięciu, tylko pozostało. Są to osoby, które walczyły w różnych sytuacjach – mówił i zaznaczył, że część z nich była także więźniami niemieckiego obozu.

Porucznik CZESŁAW PAWEŁ DOKUPIL otrzymał Kombatancką Gwiazdę Pamięci
z logo „POLSKA NIEPODLEGŁA 1918”.

Porucznik WŁADYSŁAW BŁASZCZAK otrzymał Kombatancką Odznakę Jubileuszową
„POLSKA NIEPODLEGŁA – 1918 – 2018”.

St. sierżant KAZIMIERZ KUCZ otrzymał Kombatancką Odznakę Jubileuszową
„POLSKA NIEPODLEGŁA – 1918 – 2018”.

Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, przyznał odznaczenia pragnąc oddać hołd pokoleniom Polaków, którzy w dobie zniewolenia Ojczyzny, wnieśli w dzieło odzyskania niepodległości wkład zbrojnego i obywatelskiego wysiłku, syconego daniną krwi i często życia.

Związkowe odznaczenia Kombatanckie z logo „POLSKA NIEPODLEGŁA 1918” ustanowiono z okazji obchodzonej w 2018 r. setnej rocznicy narodowego wyzwolenia. Odznaczenie służy satysfakcjonowaniu członków ZKRPiBWP, uczestniczących w wyzwoleniu Polski spod niemieckiej okupacji, a także osób i podmiotów zbiorowych, zasłużonych w dziele upowszechniania i utrwalania tradycji walk wyzwoleńczych.

Odsłony: 1645
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-04-05 , Godzina Publikacji: 22:15

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2019
  P W Ś C P S N
48 1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
01 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty