Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Mali wielcy Czytelnicy

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię, dlatego tak ważne jest, aby w trosce o rozwój dziecka, znaleźć czas na wspólną lekturę i odwiedziny w bibliotece. W kęckiej bibliotece prowadzimy szereg działań mających na celu zachęcenie dzieci i rodziców do kontaktu ze słowem pisanym.

Drugi rok z rzędu realizujemy projekt Wyprawka Czytelnicza. W ubiegłym roku otrzymaliśmy wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel. Do współpracy zaprosiliśmy Wydział Świadczeń Urzędu Gminy Kęty, którego pracownicy przekazują rodzicom ulotki-bony na pierwszą książkę dla dziecka. Można ją odebrać w Oddziale dla dzieci przy ulicy Reymonta. W roku 2019 kontynuujemy projekt i serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców po odbiór książeczek.

We współpracy z Instytutem Książki realizujemy również projekt pod hasłem Mała Książka Wielki Człowiek. Zadanie dedykowane jest dzieciom trzy letnim. W 2018 roku wydaliśmy 50 wyprawek, w tym 28 dla nowo zapisanych czytelników i 22 książeczki dla dzieci już korzystających z biblioteki. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie wyprawkę, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W roku 2019 projekt będzie kontynuowany i tym razem obejmie dzieci urodzone w 2016 roku. Pierwsze książeczki już trafiły do najmłodszych i ich rodziców. Mamy nadzieję, że tegoroczny wynik będzie dużo lepszy.

Motywujemy do czytania również dzieci, które nie są objęte żadnym ze wspomnianych zadań. Akcja Żabierz mnie do biblioteki i jej kolejne etapy: Mruczę w bibliotece, Myszkuję w bibliotece to nasz sposób na wspieranie czytelnictwa u najmłodszych. Każdy mały czytelnik przy zapisie do biblioteki otrzymuje książeczkę z żabką, do której wklejamy naklejki za każdą wizytę i wypożyczenie. Gdy książeczka się zapełni, maluch otrzymuje pamiątkowy dyplom, książkę na własność i bilet do dalszej zabawy. To forma mini programu lojalnościowego, który bardzo podoba się dzieciom. Pokazują to nasze statystyki. W 2017 roku w grupie czytelników do 5 roku życia zarejestrowaliśmy 209 użytkowników we wszystkich naszych agendach. W 2018r. nastąpił wzrost do 277 użytkowników.

Wszystkich rodziców i ich pociechy zapraszamy do biblioteki, bo to miejsce przyjazne dzieciom. Wszystkim, którzy podobnie jak my wierzą w wartość słowa pisanego - dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z naszych zbiorów.

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
Odsłony: 1165
Autor Publikacji: Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach / kf, Data Publikacji: 2019-01-10 , Godzina Publikacji: 10:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Lipiec, 2019
  P W Ś C P S N
27 1 2 3 4 5 6 7
28 8 9 10 11 12 13 14
29 15 16 17 18 19 20 21
30 22 23 24 25 26 27 28
31 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty