Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Marysia i Marek laureatami plebiscytu "Ludzie Roku 2017"

W piątek, 2 marca, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie „Gazeta Krakowska” po raz 26. uhonorowała mieszkańców Małopolski, którzy w 2017 roku wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach życia.

W tegorocznej edycji plebiscytu „Ludzie Roku” kapituła wyłoniła 11 małopolan. Wśród szczególnie zasłużonych znaleźli się Maria Matyszkowicz z Bulowic i Marek Kramarczyk z Bielan, którzy we wrześniu ub. roku uratowali życie dwóch ofiar wypadku drogowego w Nowej Wsi.

Przypomnijmy, Marysia Matyszkowicz, ubiegłoroczna maturzystka z Bulowic, od ośmiu lat działa w tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak sama przyznaje, od zawsze ciągnie ją do remizy – jej tata był zawodowym strażakiem, brat obecnie pracuje w Państwowej Straży, a więc cała rodzina związana jest z jednostką. 27-letni Marek Kramarczyk również jest strażakiem ochotnikiem. Od 15 lat działa w OSP Łęki. Twierdzi, że uzależniony jest od pomagania innym. Z tego też jest znany wśród mieszkańców sołectwa i nie tylko.

To był zwykły słoneczny dzień. Marysia jechała z rodziną swojego chłopaka w stronę Oświęcimia. W tym samym czasie, zupełnie przypadkiem, Marek również jechał w tym kierunku, cztery samochody za autem Marysi. Nie spodziewali się nawet, że za kilka minut przyjdzie im połączyć siły, by ratować ofiary wypadku.

- Jeden z samochodów, który brał udział w zderzeniu jechał tuż przed nami – relacjonowała w rozmowie z redakcją Info Kęty Maria. – Pamiętam, że kierowca zwolnił, włączył kierunkowskaz skrętu w lewo, a chwilę później czarna osobówka, która nas wyprzedzała uderzyła w skręcający pojazd – dodała.

Nastolatka nie zastanawiając się ani chwili rzuciła się na pomoc. Współpasażerowie również pospieszyli na pomoc starając się zapewnić bezpieczeństwo na miejscu kierując ruchem, wzywając policję, pogotowie, straż. Dziewczyna w tym czasie pobiegła ratować ofiary zdarzenia.

- Pamiętam, że w sekundzie dobiegł do mnie Marek. Założyliśmy rękawiczki, podzieliliśmy role i rozpoczęliśmy akcję – wyjaśniła, dodając, że to był pierwszy jej udział w udzielaniu pomocy ofiarom wypadku. - W takiej sytuacji jakimś dziwnym sposobem w człowieku wyłącza się strach, nerwy i włącza tryb „strażak”, dzięki czemu może spokojnie i rozważnie podejmować działania – mówił Marek Kramarczyk. – Tak było tym razem. Udzieliliśmy kierowcy i pasażerowi pierwszej pomocy, opatrzyliśmy rany na głowie, ręce i w okolicach brzucha. Staraliśmy się też ich uspokoić cały czas kontrolując ich stan. Na szczęście oboje byli przytomni, jednak tak naprawdę to nie mieliśmy żadnej wiedzy na temat ich stanu zdrowia – tłumaczył.

Marysia i Marek zatroszczyli się również o drugą osobę ranną w tym wypadku, zadbali o zabezpieczenie miejsca zdarzenia i pozostali tu aż do przyjazdu służb, by „przekazać” ranne osoby w ręce ratowników medycznych. Oboje twierdzą, że ich działania to „nic takiego”, bo identyczne decyzje podjąłby każdy strażak będący w takiej sytuacji.

Do wypadku doszło początkiem września 2017 r. w Nowej Wsi na ul. Oświęcimskiej (DW948). 37–letni mieszkaniec Kęt kierując samochodem marki fiat,  podczas manewru skrętu w lewo, zderzył się z samochodem marki skoda, którym kierował 61–letni mieszkaniec Raciborska wykonując manewr wyprzedzania. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby, które zabrano na dalsze badania do szpitala. Działania polegały na wydobyciu poszkodowanego z samochodu i przekazaniu ZRM oraz zabezpieczenia miejsca wypadku. Zadysponowane Siły i Środki: OSP Nowa Wieś, OSP Bielany, JRG Oświęcim, ZRM, Policja.

 

Odsłony: 2327
Autor Publikacji: Redakcja, fot. Andrzej Banaś/źródło: www.gazetakrakowska.pl, Data Publikacji: 2018-03-03 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2018
  P W Ś C P S N
48 1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
01 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty