Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
 1. Aktualności
 2. Kronika policyjna
 3. Edukacja
 4. Kultura
 5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Międzyresortowa pasja ratowania

Międzyresortowa pasja ratowania

Zapewne u niejednej osoby widok nadlatującego śmigłowca oraz ryk jego silnika sprawia, że serce zaczyna bić szybciej, a wzrok kierowany jest ku niebu, by dostrzec to, co czasem wydaje się nieosiągalne. Jako dzieci marzymy, by wzbić się w powietrze i spoglądać na świat okiem pilota. Marzenia, które pojawiają się w głowie, by latać i ratować ludzkie życie czasem się spełniają. Tym bardziej, jeśli ludzie działający w naszej jednosce podejmują odpowiednie kroki.

Jest rok 2013 - jeden z naszych ratowników kolekcjonuje naszywki Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych. Na jednym z aukcyjnych portali znajduje naszywkę ze śmigłowcem Mi-8 i napisem 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Kraków-Balice. Kiedy naszywka dociera do adresata postanawia poszukać kilku informacji w Internecie i nawiązać kontakt. Kilka wysłanych listów za pośrednictwem poczty elektronicznej i już 13 grudnia 2013 r. dochodzi do pierwszego spotkania ratowników GPR OSP KĘTY z personelem latającym 3.GPR Kraków Balice w tzw. domku pilota na lotnisku w Balicach.

13 lipca 2014 r. pierwsza wymiana doświadczeń na płycie lotniska; BHP pracy w okolicach śmigłowca, niewerbalna komunikacja z załogą śmigłowca z ziemi. Pierwsze ogromne wrażenia. Pierwszy bezpośredni kontakt różniących się zespołów ratowniczych. Tworzymy program zobojętniania psów ratowniczych do zapachu, hałasu, podmuchu jednego z największych śmigłowców transportowych w Polsce (Mi-8) doposażonym na potrzeby ratownictwa. Uczymy się wzajemnego zaufania – my na ziemi – oni w powietrzu.

Systematycznie 21 ratowników, dziewięć psów ratowniczych brało udział w 22 spotkaniach wymiany doświadczeń pomiędzy GPR OSP Kęty, a 3. GPR Kraków – Balice co daje sumę około 100 godzin pracy ze śmigłowcem.

Zdobyte doświadczenie to:

 • przyjmowanie śmigłowca Mi-8 w dzień i w nocy,
 • sprawdzony autorski program habituacji psów ratowniczych do pracy śmigłowca Mi-8,
 • wypracowanie procedury „śmigło”,
 • wybór i zabezpieczenie lądowiska w przygodnym miejscu,
 • komunikacja wzrokowa i radiowa z załogą śmigłowca,
 • oznakowanie lądowiska nocą, licznymi znakami układanymi na ziemi dla załogi śmigłowca,
 • wchodzenie, zajmowanie miejsc na pokładzie i desant ze śmigłowca ratowników i zespołów ratowniczych,
 • przyjmowanie śmigłowca przez przewodnika z psem przy nodze,
 • zabezpieczanie pracy załogi śmigłowca nad akwenem wodnym z łodzi i pontonu,
 • zabezpieczanie i przyjmowanie dwóch śmigłowców jednocześnie,
 • ewakuacja załogi z wraku śmigłowca,
 • zorganizowanie i zabezpieczenie przygodnego miejsca do lądowania od startu śmigłowca w Krakowie do wylądowania na terenie Powiatu Oświęcimskiego lub Wadowickiego – czas około 20 minut – niemożliwe staje się możliwe nawet dla „ochotników”, którzy są w pracy.

Współpraca GPR OSP KĘTY z 3. GPR Kraków-Balice to również współtworzenie, współudział w projektach takich jak: Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego, Dzień Dziecka dla rodzin ratowników, Piknik Lotniczy – Czyżyny, Piknik Lotniczy – Szczurowa, Mikołajki dla wychowanków domu dziecka, Ogólnopolski Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, wspólne nieformalne logo.

Nasze wspólne działania ukazują międzyresortową formę dzielenia się wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem tych, którzy poszukują z powietrza, jak - z ziemi, a także ubranych w zielone bądź pomarańczowe kombinezony z psami ratowniczymi u boku. Idea narodziła się oddolnie i trafiła na ludzi z pasją. Dziękujemy pilotom: kpt. pil. Wiesławowi Jastrzębskiemu oraz por. pil. Sylwesterowi Kanadysowi za „wspólną pracę” z i dla naszych ratowników.

Z pasji do ratownictwa tworzymy innowacyjną i współczesną dziedzinę ratownictwa.

Mamy na uwadze potrzebę:
- wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego druhów Ochotniczej Straży Pożarnej,
- umacniania etosu oraz kultywowania chlubnym tradycjom Wojska Polskiego,
- integracji środowiska żołnierskiego i druhów OSP w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Działamy na podstawie decyzję Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 09 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON nr 12, poz. 131 z późn. zm.).

17 stycznia 2017 r. zwieńczeniem około 100 godzin obcowania ze śmigłowcem Mi-8 i Mi-2 w terenie przygodnym, na płycie lotniska, w hangarze, nad wodą, w powietrzu zostaje podpisane porozumienie pomiędzy OSP KĘTY, a 3.GPR Kraków-Balice. Porozumienie podpisane zostało przez dowódcę mjr pil. Mariusza Ostańskiego i prezesa OSP Kęty Jana Wołoszyna. Do bojowego realizowania umowy, została oddelegowana Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty wyłoniona z Jednostki Operacyjno Technicznej OSP Kęty. Jesteśmy pierwszymi „ochotnikami”, którzy podjęli i podpisali porozumienie o współpracy z Siłami Powietrznymi Rzeczypospolitej. 

Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się w przyszłości do szybszego reagowania w zakresie ratowania życia ludzkiego.

Dziękujemy pracowni Statuetki 3D za przygotowanie okolicznościowych kryształów.


Odsłony: 1284
Autor Publikacji: GPR OSP Kęty, Data Publikacji: 2017-02-27 , Godzina Publikacji: 17:54

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2018
  P W Ś C P S N
48 1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
01 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty