Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Muzeum i kęcka "Jedynka" zachęcają uczniów do udziału w konkursie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają uczniów klas VI-VIII z gminy Kęty i okolicznych miejscowości do udziału w Gminnym Konkursie Historycznym  „Tak żyć, jak żyłem, warto było… Pobyt I Brygady Legionów w Kętach – Kęty przystanek na drodze ku niepodległości” o Puchar Burmistrza Gminy Kęty. Konkurs, wpisujący się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie przebiegał w dwóch etapach, i przeprowadzony zostanie na przełomie października i listopada.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży postaci i idei Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej, pogłębienie wiedzy o historii regionu, pobycie I Brygady Legionów w naszym mieście i okolicznych wioskach oraz podkreślenie znaczenia Kęt jako „przystanku na drodze ku niepodległości”, kultywowanie pamięci, popularyzowanie życia i czynów Twórcy Niepodległości Polski Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w oparciu o Jego wzorzec osobowy kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia oraz podnoszenie poziomu wiedzy historycznej.

Patronat nad konkursem sprawuje Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar>>Pobierz Regulamin konkursu, kartę zgłoszenia i oświadczenia – kliknij tutaj<<

Lista lektur do konkursu:

WYDAWNICTWA ŹRÓDŁOWE:
Strug Andrzej, Odznaka za wierną służbę, Warszawa 1957.

OPRACOWANIA:
Bożek Renata, Chleb wojenny. Kilka faktów z życia miasta na początku I wojny światowej, „Almanach Kęcki”, nr XVIII, Kęty 2014.
Cisek Marek, Ku Niepodległej. Związki Kęt z czynem legionowym podczas I wojny światowej, „Almanach Kęcki”, nr XII z 2008 r.
Cisek Marek, W kącie czy na froncie? Kęty wokół legendy legionowej, Kęty 2013.
Droździk Władysław, Najpiękniejsza karta w historii Kęt. Józef Piłsudski w Kętach i okolicy, „Almanach Kęcki” nr IX z 2005 r.
Dryja Tadeusz, Radowało się serce, radowała się dusza… O legionistach Józefa Piłsudskiego w Kętach i okolicy, „Almanach Kęcki” nr XVII z 2013 r.
Małysa Andrzej, Wspomnienia legionistów z pobytu z Kętach w 1915 roku, „Almanach Kęcki”, nr XVIII, Kęty 2014.
Tu narodziło się Wojsko Polskie. Pobyt I Brygady Legionów w Kętach i okolicy w 1915 r. (folder wydany  przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach), Kęty 2015.

 

Odsłony: 719
Autor Publikacji: Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach , Data Publikacji: 2018-02-11 , Godzina Publikacji: 15:20

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty