Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Na wykładzie mistrzowskim - Józef Piłsudski w literaturze polskiej

Na wykładzie mistrzowskim - Józef Piłsudski w literaturze polskiej

19 listopada w I L.O. im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach odbył się wykład mistrzowski z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na tak ważne wydarzenie temat tegorocznego wystąpienia brzmiał: „Józef Piłsudski w literaturze polskiej”. Autorem wykładu był  prof. dr  hab. Maciej Urbanowski, historyk literatury i kierownik Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ, a gośćmi specjalnymi emerytowani nauczyciele z różnych szkół.

Podczas spotkania Profesor zwrócił uwagę zgromadzonych na fakt, iż postać Marszałka Polski można rozpatrywać w trzech kategoriach: jako postać literacką w dziełach innych twórców, jako miłośnika i czytelnika poezji i literatury oraz jako autora własnych dzieł. Sama działalność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego miała i nadal ma - zdaniem wykładowcy- istotny wpływ na twórczość literacką nie tylko dwudziestolecia międzywojennego, lecz także czasów nam współczesnych. Marszałek jako postać literacka został zauważony już w roku 1915 w utworze Alfonsa Dzięciołowskiego Pieśń o Józefie Piłsudskim. Znajduje też uznanie w literaturze współczesnej, m.in. w powieści przygodowej Tomasza Łysiaka "Sybir".

Jak zauważył profesor Urbanowski, Piłsudski był wielkim miłośnikiem romantyzmu, a zwłaszcza dzieł Juliusza Słowackiego, do których zwykł odwoływać się w polityce. Tej miłości do poezji wieszcza dał wyraz, uczestnicząc w  uroczystym pochówku  autora Beniowskiego na Wawelu. Miłość do literatury Marszałek okazywał także poprzez otaczanie się wielkimi twórcami swojej epoki, takimi jak: Wacław Sieroszewski, Julian Tuwim czy - urodzony w Suchej Beskidzkiej - Ferdynand Goetel. Niewątpliwy wpływ na jego własną twórczość miały spotkania z innymi literatami.

Wykład profesora Urbanowskiego, utrzymany w klimacie świętowania Niepodległej, zainaugurował wykłady mistrzowskie, które w tym roku szkolnym odbywają się w ramach patronatu naukowego Wydziału Polonistyki UJ nad klasami licealnymi. Niewątpliwie odkrył nowe horyzonty wiedzy uczniów naszej szkoły, ukazując Józefa Piłsudskiego nie tylko jako wielkiego przywódcę XX wieku, ale także jako miłośnika i twórcę literatury okresu międzywojennego. Ponadto był zaproszeniem do samodzielnego poszukiwania (a może i tworzenia) literackiego portretu architekta polskiej niepodległości. Z wykładu wynika, że nie musi to być wyidealizowany obraz.

Odsłony: 1040
Autor Publikacji: Martyna Pająk, I LO im. S. Wyspiańskiego / aSz, Data Publikacji: 2018-11-22 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty