Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Nauczmy się żyć obok siebie - uroczysta akademia w ZSP w Łękach

Nauczmy się żyć obok siebie - uroczysta akademia w ZSP w Łękach

Tym występem sprawiliście Niepodległej najpiękniejszy z możliwych prezentów - powiedział do dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękach Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar tuż po zakończeniu akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która miała miejsce w piątkowy wieczór 9 listopada na szkolnej sali gimnastycznej. Nie tylko Burmistrz był pod wrażeniem występu uczniów i przedszkolaków, połączonego z prezentacją multimedialną oraz efektami specjalnymi w postaci fontanny fajerwerków oraz jego oprawy - przedstawienie zakończyło się owacją na stojąco. Ten szczególny dzień uświetniły swoim występem również panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach.

Dokładnie sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, spełnił się sen milionów Polaków. Państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielu powstaniach, Polska powróciła na mapę świata. Dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz naród wyszedł zwycięsko z tej próby. Dzisiejsze spotkanie to święto nas wszystkich. Nas, Polaków, którzy jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za poświęcenie życia, za walkę pełną braterstwa, za zmagania na polach bitew i w codziennym, jakże trudnym życiu, często w więzieniu, w strachu, w oczekiwaniu na cud. Zapraszamy na widowisko zatytuowane: "Nauczmy się żyć obok siebie", które uzmysłowi nam, że ostatnie sto lat polskiej historii to pomimo zwycięstwa nad wrogiem nie do końca dla wszystkich czas prawdziwej wolności i szczęścia. - powiedziała dyrektor ZS-P w Łękach Agata Baścik-Majda.

Młodzi aktorzy zabrali nas w pełną zadumy i wzruszeń podróż przez 100 lat historii Polski. O najistotniejszych momentach i najważniejszych postaciach w historii naszego kraju opowiadali wnuczce dziadkowie, którzy byli narratorami tego przedstawienia. Tutaj pieśni patriotyczne (Piechota, O mój rozmarynie) mieszały się ze współczesnymi piosenkami (Kortez, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki). Przepięknie została przedstawiona walka z zaborami w formie tańca z biało-czerwonymi szarfami, zebranymi na koniec na ręce dziewczynki symbolizującej wolną Polskę. Duże wrażenie wywarła pieśń Dziś idę walczyć mamo zakończona wystrzałem. Zaskakujący był dobór oprawy muzycznej do prezentowanej tematyki - scena, w której oddziały Milicji maszerowały w rytm piosenki z Akademii Pana Kleksa Witajcie w naszej bajce, przyprawiała o gęsią skórkę. Niewątpliwie to przedstawienie ożywiło w każdym z nas poczucie dumy z bycia Polakiem.

Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Gminy Kęty, który przytoczył słynne słowa Wincentego Witosa: Tam gdzie zaczyna się interes narodu, tam kończy się interes partii. Podkreślił fakt, że tylko zgoda buduje i tylko wspólnie można coś osiągnąć, budować, tworzyć i sięgać czegoś niemożliwego. Tak było i sto lat temu, kiedy wszystkie frakcje polityczne stanęły murem obok siebie, dając początek naszej wolności. Setne urodziny naszej Ojczyzny obchodzimy wszędzie tam, gdzie jesteśmy my, Polacy. - powiedział, dziękując również uczniom za zachwycający występ oraz nauczycielom za przygotowanie tej wyjątkowej akademii.

Oprócz mieszkańców Łęk wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Radna Powiatowa Ewa Płonka, Radna Rady Miejskiej Aneta Tlałka, Ksiądz proboszcz Andrzej Zając, Dyrektor SP w Bielanach Dariusz Mędrzak, Sołtys Łęk Andrzej Drabek, Sołtys Bielan Janusz Raj, a także przedstawiciele OSP Łęki, OSP Bielany oraz KGW z Bielan.

Odsłony: 2132
Autor Publikacji: Aneta Szopa, Data Publikacji: 2018-11-10 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty