Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Nie ma taryfy ulgowej. Straż Miejska sypie mandatami za spalanie śmieci w piecu

Nie ma taryfy ulgowej. Straż Miejska sypie mandatami za spalanie śmieci w piecu

W środę (8 lutego) podczas rutynowej kontroli nieruchomości w Łękach, funkcjonariusze kęckiej Straży Miejskiej trafili na kolejny przypadek spalania śmieci w piecu przez jednego z mieszkańców sołectwa.

- Po otwarciu kotła ujrzeliśmy tlące się plastikowe opakowania, foliowe woreczki i wiele innych odpadów po produktach codziennego użytku – informuje Artur Suski, strażnik miejski, który uczestniczył w kontroli. – Dodatkowo, obok kotła przygotowane były kolejne worki pełne śmieci, które prawdopodobnie również trafić miały do pieca – dodaje.

Straż miejska w Kętach apeluje do wszystkich mieszkańców, by swoje domy ogrzewali wyłącznie opałem przeznaczonym do spalania w kotłach. W przypadku, gdy podczas kontroli odkryją „nielegalny” wsad właściciel ukarany zostanie mandatem karnym (o czym w środę przekonał się mieszkaniec Łęk).

Obecnie akcje kontroli pieców na terenie gminy Kęty prowadzone są systematycznie. Strażnicy Miejscy w tygodniu przeprowadzają aż 40 takich interwencji w Kętach i okolicznych sołectwach.

- Za każdym razem staramy się tłumaczyć mieszkańcom jakie konsekwencje wiążą się ze spalaniem w piecu odpadów, plastików, sklejek i wielu innych niedozwolonych rzeczy – mówi Zbigniew Kanik, komendant Straży Miejskiej w Kętach. – Najczęściej gęsty, kłębiący się dym z komina nie jest efektem spalania śmieci a słabej jakości opału. Bywa jednak tak, że nie mamy wątpliwości, a nawet udaje się znaleźć w kotle nadpalone plastiki. Wtedy od razu nakładamy mandat i nie ma dla nikogo taryfy ulgowej – podkreśla.

Warto pamiętać, że nielegalne spalanie śmieci zagrożone jest karą aresztu lub grzywny. Kodeks wykroczeń stanowi, że kara aresztu trwa najkrócej 5, a najdłużej 30 dni, natomiast karę grzywny wymierza się w wysokości od 20 zł do 5000 zł, chyba że ustawa stanowi inaczej. Karę grzywny w wymiarze maksymalnym oraz kary aresztu wymierza sąd. Od 28 stycznia 2014 r. strażnicy straży gminnych zostali uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za nielegalne spalanie śmieci.

Jeżeli spalanie odpadów zagraża życiu lub zdrowiu człowieka albo powoduje istotne obniżenie jakości powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego zagrożone karą pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.Odsłony: 4248
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2017-02-10 , Godzina Publikacji: 13:49

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Urząd Gminy Kęty

Rynek 7
32-650 Kęty
powiat: oświęcimski
województwo: małopolskie
centrala:    33/844-76-00
Burmistrz:  33/844-76-70 

email: gmina@kety.pl
epuap: /k67nuct19p/skrytka

Godziny pracy:

  • poniedziałek: 7:30 - 15:30
  • wtorek: 7:30 - 17:00
  • środa, czwartek: 7:30 - 15:30
  • piątek: 7:30 - 14:00

Zapraszamy!© 2015, Urząd Gminy Kęty