Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Noc Światła w Bielanach

Śpiewy kanonów z Taizé przeplatane Słowem Bożym złożyły się na czuwanie modlitewne, które odbyło się w niedzielę, 11 lutego, w Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach. Do gestu solidarności z ofiarami wojen i wspólnej modlitwy o pokój, jedność i nadzieję zaprosiła wspólnota z Bielan oraz czterogłosowy chór, złożony z młodych muzyków i śpiewaków dawnego Chóru Bielańskiego, pod przewodnictwem Magdaleny Rodak. Wieczornej modlitwie przyświecało przesłanie płynące ze słów Rogera Schütza, założyciela wspólnoty z Taizé, który mówił, że „modlitwa jest łagodną siłą, która działa w człowieku, porusza go, formuje i nie pozwala mu przymykać oczu na zło, wojny i na wszystko, co zagraża niewinnym istotom na ziemi”.

„Módlmy się o pokój między narodami, między ludźmi, w rodzinach i w swoich sercach” – apelował na rozpoczęcie Tomasz Wierzbicki, który wraz z żoną Jadwigą zainicjował w roku ubiegłym zorganizowanie Nocy Światła w Bielanach.

Modlitwę rozpoczęto psalmem Venite Exultemus Domino, następnie zabrzmiało Alleluja i psalm 121 – czyli żarliwa i płomienna modlitwa o pomoc, w czasie której symbolicznie zapalono świece. Wierni modlili się śpiewem, a po chwili wewnętrznego wyciszenia odmówiono modlitwę wstawienniczą, ze szczególną intencją o pokój w miejscach wojen i konfliktów.

Czterogłosowy chór przygotował kanony z Taizé – śpiewy, składające się z 1-2 prostych zdań, często fragmentów Biblii, wielokrotnie powtarzanych, co umożliwia łatwe zapamiętanie tekstu oraz melodii. Wspólny śpiew jednoczy uczestników modlitwy i nadaje jej wyjątkowy, kontemplacyjny charakter.

Po modlitwie odbyło się spotkanie z Anną Wilczyńską, arabistką, podróżniczką, autorką bloga Islamista. Anna Wilczyńska, która wraz z mężem Karolem początkiem lutego ubiegłego roku odwiedziła Syrię oraz Liban, przedstawiła, jak wygląda dziś życie Syryjczyków, m.in. tych w Aleppo, którym pomaga Caritas Syria. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Węglarczyk, redaktor wydawnictwa „Znak”.

„Rok temu o tej porze przycichły informacje na temat sytuacji w Syrii. Syryjczycy mieli takie odczucie, że świat o nich zapomniał. Główną naszą motywacją do wyjazdu była chęć przekazania informacji. Chcieliśmy spotkać ludzi, zobaczyć jak żyją i jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób można im pomóc” – tłumaczyła, dodając, że wraz z mężem dziennikarzem wyjechali do Aleppo na zaproszenie organizacji humanitarnych.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały zdjęcia z Syrii, a uczestnicy wysłuchali opowieści o życiu Syryjczyków. Dowiedzieli się również, jak obecnie wygląda sytuacja polityczna i społeczna w kraju – zarówno na terenach zajętych przez reżim prezydenta al-Asada, jak i objętych przez rebelię – a także o tym, jakie organizacje warte wspierania działają na terytoriach ogarniętych konfliktem i jak wygląda ich praca.

Pani Anna opowiedziała także historię16-letniego Rabiego, uchodźcy mieszkającego w Damaszku i podopiecznego Caritas Syria, który stracił obie nogi podczas wybuchu wojny. Po zakończeniu można było wesprzeć leczenie i zakup protez dla chłopca.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, ideą modlitewnego wieczoru jest prośba o pokój oraz solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku wojen i prześladowań na całym świecie. „Wiele słyszy się w mediach o tym, co dzieje się na świecie. O problemach na niemal każdym kontynencie. Chcieliśmy zorganizować taki wieczór, by chociaż tu, lokalnie, dać jakieś dobro, pomodlić się właśnie w intencji pokoju na całym świecie, we wszystkich miejscach konfliktu. Aby szerzyć przesłanie pokoju, przesłanie jedności i nadziei” – tłumaczą.

Odsłony: 816
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2018-02-14 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Marzec, 2019
  P W Ś C P S N
09 1 2 3
10 4 5 6 7 8 9 10
11 11 12 13 14 15 16 17
12 18 19 20 21 22 23 24
13 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty