Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

O Stanisławie Jurze w Muzeum - relacja z 90. Spotkania przy Armacie

Prawie czterdzieści osób wysłuchało prelekcji dra Andrzeja Małysy poświęconej postaci Stanisława Jury podczas 90. Spotkania przy armacie. Opowieść o pilocie, żołnierzu kampanii wrześniowej i obrońcy Tobruku zafascynowała gości przybyłych do muzeum. Publiczność nagrodziła wykład gromkimi brawami.

Spotkanie, które odbyło się 29 sierpnia tradycyjnie w sali wystaw czasowych kęckiego muzeum, odsłoniło przed słuchaczami nowe fakty dotyczące osoby zasłużonego żołnierza. Dobrze znany kęczanom Stanisław Jura (ur. w 1918 r.) zaciągnął się do wojska po maturze. W przededniu wojny ukończył kurs podchorążych rezerwy w 20. Pułku Piechoty w Krakowie. W momencie inwazji wojsk hitlerowskich na Polskę był kapralem w 12. Pułku Piechoty, który wchodził w skład 6. Dywizji Piechoty (część Armii Kraków gen. Szylinga). W kampanii wrześniowej dowodził drużyną, stając do walki z Niemcami w rejonie Tarnowa i Jarosławia. Pod naporem nieprzyjacielskich wojsk żołnierze jego oddziału skierowali się ku granicy z Węgrami. Tam został internowany, ale szybko udało mu się uciec. Z pomocą Konsulatu Polskiego w Budapeszcie, na fałszywym paszporcie, dotarł do Bejrutu, gdzie wiosną 1940 r. zaciągnął się w szeregi Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, podporządkowanej dowództwu wojsk alianckich. To z tą brygadą – przez Palestynę i Egipt – trafił w sierpniu 1941 r. pod oblężoną przez Niemców i Włochów twierdzę Tobruk, którą udało się obronić ostatecznie po kilku miesiącach zaciętych walk. Stanisław Jura brał jeszcze udział w bitwie pod Gazalą, za co otrzymał Krzyż Walecznych. Po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie, Stanisław Jura trafił do Wielkiej Brytanii na szkolenie w siłach powietrznych. 1 czerwca 1945 r. przeszedł do 304. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej” w St. Eval w Kornwalii.

Wykład dra Andrzeja Małysy, na co dzień pracownika Muzeum w Kętach, koncentrował się w znacznej mierze na wojennej epopei Stanisława Jury. Ale podczas spotkania nie zabrakło opowieści o powojennych losach kęczanina i jego powrocie w rodzinne strony, a także o jego znajomościach z Karolem Wojtyłą czy prezydentem Węgier, Árpádem Gönczem. Przybyli goście - wśród których znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz i prezes Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska - chętnie wspominali osobę Stanisława Jury.

Odsłony: 956
Autor Publikacji: Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach, Data Publikacji: 2017-08-30 , Godzina Publikacji: 13:05

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty