Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

O emancypacji kobiet przy armacie

O emancypacji kobiet przy armacie

8 marca o godz. 17.00 w kęckim muzeum odbyło się 87 Spotkanie przy armacie poświęcone emancypacji kobiet w Galicji. Poprowadziła je Ewa Furgał, edukatorka historii kobiet, jedna z redaktorek Krakowskiego szlaku kobiet, pracująca na co dzień w Fundacji Przestrzeni Kobiet.  

Prelegentka zaczęła swój wykład od przedstawienia sytuacji politycznej w Galicji. Od lat 60 XIX w. w tej austriackiej prowincji została wprowadzona autonomia polityczna i kulturalna. Dzięki temu język polski pojawił się w szkołach, sądach i urzędach. W wielu miejscach na terenie zaboru austriackiego powstawały polskie stowarzyszenia, organizacje polityczne, społeczne i kulturalne. Niestety z dobrodziejstw autonomii galicyjskiej wykluczone były kobiety. Nie miały możliwości studiowania, ani podejmowania pracy zawodowej. Panie były pozbawione praw obywatelskich i wyborczych. Nie mogły zasiadać w parlamentach oraz innych organach przedstawicielskich władzy państwowej i samorządowej. Jak podkreślała Ewa Furgał w drugiej połowie XIX w. w Galicji pojawiły się hasła domagające się zrównania praw kobiet z prawami mężczyzn. Głównym ośrodkiem, rozwijającego się ponad sto lat temu ruchu emancypacyjnego, stał się Kraków.

W dalszej części wykładu prelegentka zaprezentowała sylwetki najważniejszych „ikon” galicyjskiego ruchu, który domagał się praw na rzecz kobiet. Wśród nich znalazły się  takie osoby jak: Kazimiera Bujwidowa, Marcelina Kulikowska, Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, Helena Donhaiser-Sikorska, Marta Suchanek-Kłyszewska, Maria Dulębianka czy Diana Reiter.

Następnie Ewa Furgał przedstawiła genezę Międzynarodowego Dnia Kobiet. Inicjatorką tego święta była niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Podczas jednej z konferencji socjalistek, odbywającej się w Kopenhadze w 1910 roku, namówiła ona inne działaczki aby w ich krajach zorganizować kobiece święto. Dzień Kobiet po raz pierwszy odbył się 8 marca 1911 roku. Był obchodzony w czterech państwach europejskich, w tym w Austrii. Pierwsze święto poświęcone kobietom uroczyście obchodzono także na terenie Galicji. Z tej okazji odbyła się w Krakowie demonstracja, w której udział wzięło wiele polskich działaczek.

Prelegentka podkreśliła dlaczego tak ważny był ruch emancypacyjny w dziejach społecznych Polski jak i całej Europy. Dzięki niemu kobiety mogą dziś uczyć się i studiować na dowolnym kierunku studiów. Mają możliwość wyboru pracy zawodowej. Efektem emancypacji było również uzyskanie przez panie praw wyborczych i politycznych. 

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, czego dowodem mogły być liczne pytania ze strony przybyłych gości. Po prelekcji w kuluarach rozgorzała żywa dyskusja. Na końcu prelegentka rozdawała także bezpłatne egzemplarze kilku publikacji m. in. Krakowski Szlak Kobiet, które w ostatnich latach zostały wydane przez Fundację Przestrzeni Kobiet.

Odsłony: 1433
Autor Publikacji: Andrzej Małysa, Muzeum w Kętach, Data Publikacji: 2017-03-09 , Godzina Publikacji: 16:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty