Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Od dziś do solarium tylko z dowodem osobistym

Dziś, 16 lutego, wchodzi w życie ustawa z 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Zakazuje ona korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły 18 lat. W razie wątpliwości co do pełnoletności klienta, podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek. W miejscach, gdzie są solaria, muszą znaleźć się czytelne i widoczne  informacje o ryzyku związanym z korzystania z nich oraz o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Wielkość, wzór i sposób umieszczenia tych informacji określony został w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 stycznia 2018 r.  (Dz.U. 2018 poz. 275). Ustawa przewiduje też całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów. Celem projektu jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

W Polsce świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż niska. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zgadzają się, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia.

Udowodniono naukowo, że promienie UV – zarówno te naturalne, jak emitowane w solarium – są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są jednak dzieci i młodzież.


O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował również rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Rozwiązań zawartych w projekcie ustawy od dawna oczekują także onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

Według badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-20 wynika, że mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia, opalanie jest wciąż powszechnie akceptowane. Program wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia, poprawi ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia. Badania pokazują, że korzystanie z solariów sprzyja zachorowaniu na nowotwór skóry.

Państwowa Inspekcja Sanitarna i inne organy mają kontrolować, czy zakazy i nakazy przewidziane w ustawie są przestrzegane. Właściciele solariów, którzy się do nich nie zastosują, muszą się przygotować na konieczność zapłaty kary pieniężnej w wysokości od 1 do 50 tys. zł .

Ustawa nakłada na organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego obowiązek podejmowania działań, mających na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium. Chodzi m.in. o upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości korzystania z solarium i leczenie osób uzależnionych od solarium.

Odsłony: 1037
Autor Publikacji: źródło: gazetaprawna.pl, Data Publikacji: 2018-02-16 , Godzina Publikacji: 7:40

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2018
  P W Ś C P S N
48 1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
01 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty