Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

"Oswajam żywioły, poznaję siebie, kształtuję świat – warsztaty i zajęcia stymulujące zmysły i rozwój poznawczy dzieci"

30 czerwca Dom Kultury w Kętach zakończył realizację projektu „Oswajam żywioły, poznaję siebie, kształtuję świat – warsztaty i zajęcia stymulujące zmysły i rozwój poznawczy dzieci” dofinansowanego przez Fundację BGK w konkursie grantowym „Na dobry początek!”. Celem konkursu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich i małych miejscowości, a także wspieranie społeczności lokalnych w tworzeniu inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci oraz integracji wielopokoleniowej. W 9. edycji konkursu zostało złożonych 577 wniosków, spośród których Fundacja wsparła dotacją 60 projektów. W tym wąskim gronie znalazł się trwający pół roku projekt Domu Kultury w Kętach. Uczestniczyło w nim 15 dzieci w wieku 4 - 7 lat z Gminy Kęty oraz ich rodzice.

Tematem przewodnim i pretekstem do poznawania przez dzieci otaczającego świata były 4 żywioły. W harmonogramie projektu znalazły się zajęcia stacjonarne mające charakter doświadczeń, eksperymentów, warsztatów i twórczej zabawy, a także zajęcia z terapeutami, spotkania integracyjne, pokazy i wycieczki.

Dzieci dowiedziały się: jakie substancje należy zmieszać by wykonać domowy - wybuchający wulkan, jak zrobić „gniotka” z kulek hydrożelowych; jak z mleka, oleju i zabarwionej wody wyczarować niezwykły obraz przestrzeni kosmicznej; jak wywołać deszcz w misce czy wykonać lampę lawową; dlaczego ciecz nienewtonowska nie jest ani cieczą ani ciałem stałym; co się dzieje, gdy ogień „zjada” powietrze; jak ugasić palący się olej; co zrobić, by „rozmawiające ze sobą” kieliszki wprawiły w ruch piłeczkę; oraz wielu innych, niezwykle ciekawych rzeczy. W ciągu pół roku dzieci poznały wiele właściwości wody, powietrza, ziemi i ognia.

opis niedostepny Współautorem projektu i pedagogiem prowadzącym większość zajęć była pani Paulina Łyczko – nauczyciel wspomagający w szkole i terapeuta w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym SUBTENI w Kętach. Ponadto kilka spotkań realizowanych było przy współpracy z osobami i podmiotami, które zgodziły się bezpłatnie włączyć w projekt. W minionych miesiącach gościliśmy na projektowych zajęciach m.in. panie z sekcji rękodzielniczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które poprowadziły warsztaty szycia maskotek sensorycznych dla dzieci i rodziców. Naszym gościem był też pan Henryk Bertolin - nauczyciel muzyki, który poprzez niezwykle ciekawe doświadczenia pokazał dzieciom wpływ powietrza na emitowanie dźwięków. Żywioł ognia przybliżały dzieciom pokazy i eksperymenty w wykonaniu pana Przemka Gąsiorka z Fabryki Kreatywności oraz strażaków-ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i OSP Kęty. Uczestników projektu zaprosili też do swojego hufca kęccy harcerze, którzy przeprowadzili dla nich warsztaty rozpalania ogniska. Uzupełnieniem tematu była wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach, a w jej programie lekcja tematyczna i interaktywne zwiedzanie muzeum. Z kolei podczas pobytu w Parku Wodnym „Aquarion” dzieci integrowały się ze swoimi rodzicami podczas zabaw w wodzie. Integracja, zacieśnianie więzi i kreatywne spędzanie czasu z rodzicami realizowane były poprzez różne działania. W lutym dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach z instruktorem pływania – panią Katarzyną Romik, zaś w marcu na Ranczo na Widoku odbyło się spotkanie dotyczące hipoterapii, zakończone przejażdżką na koniach i integracyjnym ogniskiem. W kwietniu pojechaliśmy do Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich, gdzie dzieci dowiedziały się sporo o darach ziemi, zobaczyły jak dawniej wyrabiało się masło i samodzielnie upiekły podpłomyki. Podczas warsztatów w pracowni ceramicznej dzieci i rodzice lepili własnoręcznie kubeczki i miski z gliny a podczas spotkania z członkami Koła Pszczelarzy w Kętach wspólnie wykonywali świece z węzy i wosku pszczelego. Spotkanie okraszone było słodkim poczęstunkiem, pokazem sprzętu pszczelarskiego i wieloma ciekawostkami z życia pszczół. Ponadto, w ramach współpracy z Nadleśnictwem Andrychów, odbyło się spotkanie tematyczne w szkółce leśnej i zabawa na świeżym powietrzu. Na pamiątkę dzieci otrzymały sadzonki drzewek.
opis niedostepny

W projekt zaangażowali się również instruktorzy, specjaliści i terapeuci, poruszający różne ważne zagadnienia dotyczące rozwoju dzieci. W styczniu zaprosiliśmy świeżo upieczone mamusie na warsztaty masażu Shantala®, które poprowadziła pani Kinga Kacorzyk z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego SUBTENI w Kętach. W marcu odbyły się wspomniane już zajęcia z hipoterapii, a w kwietniu warsztaty z zakresu dogoterapii, które poprowadziła pani Jolanta Pastok-Proszyk wraz ze swoimi czworonożnymi terapeutami – Nelą i Abi.

Projekt został uroczyście zakończony i podsumowaliśmy 30 czerwca. Dzięki prezentacji multimedialnej, uczestnicy spotkania zapoznali się z całością działań zrealizowanych w ramach projektu. Niespodzianką dla rodziców były przeprowadzone przez dzieci, wybrane eksperymenty, przedstawiające wszystkie 4 żywioły. Zarówno dzieci jak i rodzice uczestniczący w projekcie otrzymali z rąk pani Dyrektor Domu Kultury – Sylwii Brzozowicz, oraz pani Pauliny Łyczko pamiątkowe dyplomy. Świętowanie zakończyło się wspólną zabawą na świeżym powietrzu, pełną konkurencji sportowych i zadań sprawnościowych.

Organizatorzy kierują szczególne słowa podziękowania do partnerów projektu, w gronie których znaleźli się: GOPS, ZHP, OSP, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Fabryka Kreatywności i Koło Pszczelarzy w Kętach, sekcja rękodzielnicza UTW, PGL LP Nadleśnictwo Andrychów oraz pan Henryk Bertolin.

opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
Odsłony: 1414
Autor Publikacji: Dom Kultury w Kętach, Data Publikacji: 2017-07-25 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty