Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

„Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!” - koncert patriotyczny na zakończenie obchodów Święta Niepodległości

To już wieloletnia tradycja w Kętach, by coroczne święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczyć uroczystym koncertem z udziałem wybitnych muzyków. Tym razem do wspólnej zadumy nad losami naszej Ojczyzny zaproszono Krzysztofa Karcza - znakomitego instrumentalistę i kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz orkiestrę dętą „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani.

Na pierwszą część koncertu „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”, który odbył się w sobotni wieczór w kęckiej parafii NSPJ, złożyły się wykonane przez orkiestrę: Mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Polonez A-dur Fryderyka Szopena, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara oraz Mazur z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W części drugiej można było wysłuchać I symfonii d-moll op. 42 Alexandre Guilmant na organy i orkiestrę. Dzięki bezpośredniej transmisji grających na chórze instrumentalistów na ekran w kościele, uczestnicy mogli śledzić każdy ruch muzyków, a utwory muzyczne przeplecione zostały słowami poezji, skłaniającymi ku refleksji nad znaczeniem wolności i miłości do Ojczyzny. „Patriotyzm ma swoje źródło w miłości, a tej miłości uczyć się jak pacierza całe życie trzeba, dzień po dniu goręcej. Słowa te same wymawiać, gesty te same powtarzać, goręcej…” W  murach świątyni zabrzmiały także dźwięki Roty, którą przy akompaniamencie organów odśpiewali w postawie stojącej wszyscy zebrani.

Jak podkreślił na rozpoczęcie koncertu ks. Jerzy Musiałek – proboszcz parafii NSPJ w Kętach – trzeba ciągle czynić refleksję nad naszą Ojczyzną i naszą wolnością.  „Czy właściwie tą wolność zagospodarowuję i czy owocuje ona coraz gorętszą miłością do Ojczyzny?” – pytał kapłan. „Jeżeli w tym naszym zwykłym powołaniu wierni jesteśmy Bogu, jeżeli codzienne, prozaiczne czyny wykonujemy z miłości do Boga i człowieka, każdy z nich będzie zauważony i doceniony” - tłumaczył, nawiązując do słów Ewangelii „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Uroczystość zakończył wykonany na trąbce przez jednego z muzyków orkiestry hejnał mariacki. Ks. Jerzy Musiałek dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wieczoru muzycznego oraz przybyłym na koncert gościom, a muzycy otrzymali kwiaty.

Tegoroczny, XI już koncert „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”, odbył się dzięki wsparciu Urzędu Gminy Kęty.

 „Power of Winds”, to koncertowa orkiestra dęta działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Przez jedynie rok swojej działalności koncertowała już dla radia Silesia i Telewizji TVS, akompaniowała zespołowi księży tenorów „Servi Domini Cantores” w koncercie w ramach uroczystości 100-lecia śmierci św. Brata Alberta w krakowskim Centrum Świętego Jana Pawła II, zagrała również w trakcie obchodów ćwierćwiecza koronacji obrazu Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie. W tegorocznym przeglądzie orkiestr dętych w Katowicach „Power of Winds” zdobyła I miejsce.

Krzysztof Karcz - znakomity instrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst, laureat wielu konkursów organowych i kompozytorskich, inicjator utworzenia klasy organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku- Białej. Jest organistą w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.


Odsłony: 1133
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-11-13 , Godzina Publikacji: 10:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty