Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

„Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja” - koncert patriotyczny w Kętach na zakończenie uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczyste obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył w Kętach koncert pt. „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”, zorganizowany w kościele NSPJ. Do zadumy i wspólnego śpiewu ku chwale Ojczyzny zaproszono Czesława Gałkę – bas, Krzysztofa Kotońskiego – organy oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.

- Ten koncert jest poświęcony pamięci tych wszystkich bohaterów, którzy oddali życie, którzy cierpieli, którzy nie szukali własnego pożytku, ale w sposób bezinteresowny, heroiczny służyli swojej Ojczyźnie, Polsce – podkreślił na rozpoczęcie proboszcz parafii NSPJ ks. Jerzy Musiałek. - Niech zatem udział w tym koncercie będzie wyrazem naszej wdzięczności i Bogu i ludziom, którzy byli, którzy są i którzy dbają, aby nasza Ojczyzna była piękna, w wymiarze duchowym, ekonomicznym, gospodarczym, kulturalnym – zachęcił.

Uroczystość pt. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” zainaugurowały słowa wypowiedziane przez prowadzącą koncert panią Marię Karaim, które wprowadziły zgromadzonych w podniosły nastrój. „Polska, to taka kraina, która się w sercu zaczyna. Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą. Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy, i do swej Matki Częstochowskiej, Pani naszej modły za naród zanosimy. Polska, Ojczyzna nasza, miłości kraina, która się w sercu zaczyna”. Następnie rozbrzmiały dźwięki pieśni „Bogurodzica”, w wykonaniu Czesława Gałki i Krzysztofa Kotońskiego.

W koncercie zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne i religijne, jak m.in.: „Pieśń strzelców”, „O mój rozmarynie”, „Trzeci maj”, „Dalej bracia do bułata”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Stary kapral” i wiele innych.

Dzięki bezpośredniej transmisji występujących na chórze artystów na ekran w kościele uczestnicy mogli śledzić każdy ruch muzyków. Zespół Pieśni i Tańca natomiast prezentował się na tle ołtarza w przepięknych strojach, będących jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, zachęcając publiczność do włączania się w śpiew.

Na koniec odśpiewano wspólnie „Rotę” i „Boże coś Polskę”. Zagrany został również na trąbce hejnał mariacki.

Artyści otrzymali kwiaty, a ks. Musiałek podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji koncertu. Słowa wdzięczności skierował także w stronę burmistrza Gminy Kęty, Krzysztofa Jana Klęczara, za wsparcie gminy w realizację wydarzenia.

To już wieloletnia tradycja w Kętach, by coroczne święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczyć uroczystym koncertem z udziałem wybitnych muzyków. W roku bieżącym było to już XII takie muzyczne spotkanie.

Odsłony: 1497
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2018-11-12 , Godzina Publikacji: 14:15

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty