Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Ponad pół miliona złotych na remont kęckiego targowiska

Ponad pół miliona złotych na remont kęckiego targowiska

Lokalni przedsiębiorcy, rolnicy i hodowcy już wkrótce będą mogli sprzedawać swoje wysokiej jakości produkty na nowoczesnych placach targowych. Dzięki środkom unijnym, m.in. w Kętach zostanie bowiem przebudowane istniejące targowisko.

W sumie w całej Małopolsce nowe targowiska powstaną w 10 gminach – oprócz Bukowna, Kęt i Ochotnicy Dolnej będą to również: Proszowice, Gdów, Wietrzychowice, Zakliczyn, Moszczenica, Michałowice i Pleśna. Samorząd Województwa Małopolskie przeznaczył na ten cel z PROW w sumie 6,8 mln zł. Inwestycje zostaną zakończone w połowie 2019 roku.
Dofinansowanie inwestycji jest możliwe dzięki środom unijnym pochodzących z PROW na lata 2014-2020. Wsparcie dla tych trzech projektów opiewa na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł. Gmina Bukowno na realizację tego przedsięwzięcia otrzymała dotację w wysokości 1 mln zł, gmina Ochotnica Dolna prawie 650 tys. zł, natomiast gmina Kęty 560 tys. zł. Na ręce burmistrza Bukowna – Mirosława Gajdziszewskiego, wójta Ochotnicy Dolnej – Stanisława Jurkowskiego oraz burmistrza Kęt – Krzysztofa Klęczara umowy gwarantujące dofinansowanie przekazał dziś (5 grudnia 2017 r.) wicemarszałek Stanisław Sorys.

- Dzięki środkom unijnym już za półtora roku w 10 gminach Małopolski powstaną nowoczesne targowiska. Realizacja tych projektów – jak pokazała poprzednia perspektywa – jest niezwykle ważna dla mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Dzięki przebudowie lub utworzeniu zupełnie nowych placów targowych poprawią się warunki handlu, a mieszkańcy czy turyści w jednym miejscu będą mogli kupić regionalne produkty, lokalne przysmaki czy świeże, pochodzące z ekologicznych upraw owoce i warzywa – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. - Warto przypomnieć, że w poprzedniej perspektywie w ramach środków z PROW 2007-2013 samorząd województwa na modernizację 23 małopolskich targowisk przeznaczył dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Inwestycje te spotkały się z pozytywnym odbiorem lokalnych społeczności, dlatego też kontynuujemy przedsięwzięcie w kolejnych małopolskich gminach - dodał.

Już niedługo rolnicy i producenci kolejnych gmin będą mogli sprzedawać swoje wyroby na odnowionych targowiskach. Na ten cel samorząd województwa małopolskiego przeznaczył z PROW w sumie 6,8 mln zł. Wśród gmin, które otrzymały dotację znalazły się: Bukowno, Proszowice, Gdów, Wietrzychowice, Michałowice, Zakliczyn, Moszczenica, Ochotnica Dolna, Pleśna i Kęty. Zgodnie z planem na wszystkich placach znajdą się też specjalne punkty dla handlujących drobnym inwentarzem, m.in. kurami, królikami, gołębiami, a nawet kucykami i końmi. Ponadto rolnicy na zadaszonych straganach będą oferować ekologiczne produkty m.in. świeże warzywa i owoce, jak również zioła, przetwory czy grzyby. Na niektórych targowiskach będzie można spotkać też meblarzy z Kalwarii Zebrzydowskiej, sprzedawców handlujących artykułami budowlanymi, rolniczymi oraz artykułami gospodarstwa domowego. Zainteresowani zakupią tu również rękodzieło czy tekstylia polskich producentów. Dzięki dotacjom unijnym place targowe staną się miejscami, w których w przyjaznych warunkach, bez względu na pogodę, będzie można zrobić zakupy i porozmawiać z lokalnymi producentami. Place te zyskają nie tylko zadaszenie czy oświetlenie. Na miejscu powstaną sanitariaty dla sprzedawców oraz publiczne toalety. Na targowiskach zostaną też wykonane prace związane z instalacją wodociągową, kanalizacyjną, deszczową, a w niektórych przypadkach również z instalacją centralnego ogrzewania. Z myślą o środowisku w niektórych gminach zaplanowano też montaż odnawialnych źródeł energii m.in. paneli słonecznych czy solarnych lamp ulicznych. W pobliżu każdego targowiska przewiduje się też budowę komfortowych parkingów z miejscami na kilkadziesiąt samochodów.

- Jestem niezwykle wdzięczny za możliwość realizacji tego zadania. Targowisko, które zostało zgłoszone przez Gminę Kęty zlokalizowanie jest w samym sercu miasta,  w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Rynku. Jest to miejsce handlu tradycyjnego, które od lat oczekiwało swojej rewitalizacji, a potrzeba wykonania tego zadania była wielokrotnie przez mieszkańców zgłaszana - mówi Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz Gminy Kęty. – Chciałem serdecznie podziękować, że po raz kolejny niezwykle mądrym, przemyślanym programem Samorząd Województwa Małopolskiego odpowiada na realne potrzeby. To dopasowany program, który pozwala nam samorządowcom realizować zadania, na które mieszkańcy od lat oczekują – podkreśla dziękując jednocześnie za wzorową współpracę z Samorządem Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Odsłony: 1648
Autor Publikacji: www.malopolska.pl, Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2017-12-05 , Godzina Publikacji: 17:20

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty