Wyszukaj...
Zobacz też...
Potrójny jubileusz Towarzystwa Miłośników Kęt

W piątkowy wieczór spotkali się w Domu Kultury członkowie, sympatycy Towarzystwa Miłośników Kęt i zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Krzysztof Jan Klęczar z małżonką. Okazja była szczególna, bowiem w tym roku Towarzystwo obchodzi swoje 40. urodziny, XX kecie organizowania kwest cmentarnych i wydanie XX „Almanachu Kęckiego”.
Spotkanie rozpoczął od prezentacji jubileuszowego „Almanachu Kęckiego” jego redaktor naczelny Tadeusz Dryja, który na tą okoliczność uraczył zebranych ogromnym tortem czekoladowym ze stosowną dedykacją. Po interesującej prezentacji przewodniczący Towarzystwa Kazimierz Brzuska wręczył autorom Almanachy i pamiątkowe dyplomy. Szczególne podziękowanie skierował do burmistrza Krzysztofa Jana Klęczara za pomoc w wydaniu jubileuszowego rocznika i za wspieranie działalności Towarzystwa. Wyrazy podziękowania zostały skierowane również do obecnych na spotkaniu redaktorów naczelnych Almanachu Kęckiego tj. pani Ireny Droździk, pana Marka Nycza, pani Anny Chowaniak i pana Tadeusza Dryji. Należy dodać, że pierwszym redaktorem naczelnym i współinicjatorem powstania „Almanachu Kęckiego” był nieżyjący już pan Władysław Droździk.
W kolejnym punkcie spotkania Przewodniczący Kazimierz Brzuska przedstawił uczestnikom multimedialną prezentację najważniejszych wydarzeń w czterdziestoletniej historii Towarzystwa.
O powołaniu Towarzystwa Miłośników Kęt zdecydowali uczestnicy sesji Miejsko – Gminnej Rady Narodowej i Frontu Jedności Narodu, która odbywała się w dniu 16 wrzesnia 1977 r. w sali zebrań ZPW „Kentex. Celowość i potrzebę powołania Towarzystwa przedstawił w swym wystąpieniu zastępca przewodniczącego Rady Narodowej Miasta i Gminy Władysław Droździk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. Przyjęto opracowany przez Bronisławę Zbylut statut i wybrano pierwszy zarząd w składzie: Władysław Droździk – przewodniczący, Roman Bałaj, Stanisław Drzyżdżyk, Bronisława Zbylut, Adam Jurdzeń, Adam Ćwiertnia i Stanisław Wąs. Kolejnymi przewodniczącymi Towarzystwa byli: Ryszard Strutyński, Irena Droździk, Anna Chowaniak i obecnie Kazimierz Brzuska.
W ciągu tych czterdziestu lat TMK uczestniczyło w ważniejszych wydarzeniach historycznych i kulturalnych, wydało szereg publikacji, a także zainicjowało akcję ratowania zabytków pochodzącego z 1829 r. kęckiego cmentarza. Przewodniczący Kazimierz Brzuska przypomniał również historię powstania i efekty dwudziestu kwest cmentarnych organizowanych przy bramach kęckiego cmentarza od 1 listopada 1997 r. W trakcie wszystkich kwest zebrano 166 821,00 zł, za które poddano konserwacji 17 zabytkowych pomników nagrobnych. Wśród odrestaurowanych są pomniki nagrobne zasłużonych osób dla Kęt, m.in. burmistrzów: Jana Kopcińskiego, Antoniego Biera, Władysława Dziewońskiego, Henryka Dołkowskiego, powstańców styczniowych: Władysława Kułakowskiego, Romana Zemanka, Ignacego Komendery, a także inne obiekty o szczególnych wartościach artystycznych, wpisane do rejestru zabytków. Podziękował darczyńcom i wolontariuszom, którzy niezależnie od warunków atmosferycznych co roku kwestują 1 listopada przy bramach cmentarza.
Wspomnieniom nie było końca, a było co wspominać.
Autor Publikacji: Towarzystwo Miłośników Kęt., Data Publikacji: 2017-05-24 , Godzina Publikacji: 12:13