Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Potrójny jubileusz Towarzystwa Miłośników Kęt

Potrójny jubileusz Towarzystwa Miłośników Kęt

W piątkowy wieczór spotkali się w Domu Kultury członkowie, sympatycy Towarzystwa Miłośników Kęt i zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Krzysztof Jan Klęczar z małżonką. Okazja była szczególna, bowiem w tym roku Towarzystwo obchodzi swoje 40. urodziny, XX kecie organizowania kwest cmentarnych i wydanie XX „Almanachu Kęckiego”.

Spotkanie rozpoczął od prezentacji jubileuszowego „Almanachu Kęckiego” jego redaktor naczelny Tadeusz Dryja, który na tą okoliczność uraczył zebranych ogromnym  tortem czekoladowym ze stosowną dedykacją.  Po interesującej prezentacji przewodniczący Towarzystwa Kazimierz Brzuska wręczył  autorom  Almanachy i pamiątkowe dyplomy. Szczególne podziękowanie skierował do burmistrza Krzysztofa Jana Klęczara za pomoc w wydaniu jubileuszowego rocznika i za wspieranie działalności Towarzystwa. Wyrazy podziękowania zostały skierowane również do obecnych na spotkaniu  redaktorów naczelnych  Almanachu Kęckiego tj. pani Ireny Droździk, pana Marka Nycza, pani Anny Chowaniak i pana Tadeusza Dryji.  Należy dodać, że pierwszym redaktorem naczelnym i współinicjatorem powstania „Almanachu Kęckiego” był nieżyjący już pan Władysław Droździk.

W kolejnym punkcie spotkania Przewodniczący Kazimierz Brzuska  przedstawił uczestnikom multimedialną prezentację najważniejszych  wydarzeń w czterdziestoletniej historii Towarzystwa. 

O powołaniu Towarzystwa Miłośników Kęt zdecydowali uczestnicy sesji Miejsko – Gminnej Rady Narodowej i Frontu Jedności Narodu, która odbywała się w dniu 16 wrzesnia 1977 r.  w sali zebrań  ZPW „Kentex. Celowość i potrzebę powołania Towarzystwa przedstawił w swym wystąpieniu zastępca przewodniczącego Rady Narodowej Miasta i Gminy Władysław Droździk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. Przyjęto opracowany przez Bronisławę Zbylut  statut  i wybrano pierwszy zarząd w składzie: Władysław Droździk – przewodniczący, Roman Bałaj, Stanisław Drzyżdżyk, Bronisława Zbylut, Adam Jurdzeń, Adam Ćwiertnia i Stanisław Wąs. Kolejnymi przewodniczącymi Towarzystwa byli: Ryszard Strutyński, Irena Droździk, Anna Chowaniak i obecnie Kazimierz Brzuska.

W ciągu tych czterdziestu lat TMK  uczestniczyło w  ważniejszych wydarzeniach historycznych i kulturalnych, wydało szereg publikacji, a także zainicjowało akcję ratowania zabytków pochodzącego z 1829 r. kęckiego cmentarza.  Przewodniczący Kazimierz Brzuska przypomniał również historię powstania i efekty dwudziestu  kwest cmentarnych organizowanych przy bramach kęckiego cmentarza od 1 listopada 1997 r. W trakcie  wszystkich kwest zebrano  166 821,00 zł, za które poddano konserwacji 17 zabytkowych pomników nagrobnych. Wśród odrestaurowanych są pomniki nagrobne zasłużonych osób dla Kęt, m.in. burmistrzów: Jana Kopcińskiego, Antoniego Biera, Władysława Dziewońskiego, Henryka Dołkowskiego, powstańców styczniowych: Władysława Kułakowskiego, Romana Zemanka, Ignacego Komendery, a także inne obiekty    o szczególnych wartościach artystycznych, wpisane do rejestru zabytków.  Podziękował darczyńcom i wolontariuszom, którzy niezależnie od warunków atmosferycznych co roku kwestują 1 listopada przy bramach cmentarza.

Wspomnieniom nie było końca,  a było co wspominać. 

Odsłony: 2183
Autor Publikacji: Towarzystwo Miłośników Kęt., Data Publikacji: 2017-05-24 , Godzina Publikacji: 12:13

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty