Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Powstaje książka o płk. Stanisławie Królickim

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przygotowuje kolejne wydawnictwo. Książka, która ukaże się w lutym, będzie poświęcona osobie płk. Stanisława Królickiego, bohatera wojennego z Kęt. Autorem publikacji jest dr Andrzej Małysa, adiunkt w muzeum.

Stanisław Królicki urodził się 10 lutego 1893 roku w Kętach, tu także uczęszczał do szkoły powszechnej, a później do Seminarium Nauczycielskiego. Został zapamiętany jako bohater Kampanii Wrześniowej (1939), ale do wojska zaciągnął się kilkanaście lat wcześniej. Jako ochotnik wstąpił w szeregi I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Służył w dywizjonie kawalerii Władysława Beliny Prażmowskiego. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Królicki brał udział w walkach z Ukraińcami i Armią Czerwoną. W odrodzonej Polsce wybrał karierę oficera. Tuż przed inwazją hitlerowskich Niemiec objął dowództwo 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, stacjonującego w Biedrusku. W pierwszych dniach II Wojny Światowej dowodził nim w bitwie nad Bzurą. 17 września w starciu pod Zamościem Kampinoskim został ranny. Zmarł jedenaście dni później w Twierdzy Modlińskiej. Płk Królicki był wielokrotnie odznaczany. Spoczywa na cmentarzu na Powązkach.

Pamięć o płk. Królickim jest wciąż żywa. Sama książka jest efektem blisko dwuletniej pracy, choć osobą oficera z Kęt Andrzej Małysa interesował się od dawna – widać to było w krótszych publikacjach na łamach „Almanachu Kęckiego” czy „Kęczanina”. – Prace nad książką rozpoczęły się w połowie 2016 roku – mówi historyk z Muzeum w Kętach. – Wtedy zacząłem gromadzić potrzebny materiał. Sporo informacji udało się zdobyć podczas wizyt w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie czy w krakowskim Archiwum Narodowym – dodaje.

Książka jest podzielona na cztery rozdziały. W pierwszym autor koncentruje się na kęckim etapie życia Stanisława Królickiego, opisuje jego dzieciństwo, młodość, służbę w Legionach i wojsku austriackim aż do 1918 r. Druga część pokazuje żołnierza w perspektywach konfliktu z Ukraińcami oraz wojny polsko-bolszewickiej. Następnie zaprezentowana została oficerska kariera Królickiego. Ostatni rozdział odsłania przed czytelnikami udział pułkownika w Kampanii Wrześniowej.

Książka „Płk Stanisław Królicki -  żołnierz czterech wojen” ukaże się prawdopodobnie w drugiej połowie lutego. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych.

Dr Andrzej Małysa jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Historyk, od przeszło ośmiu lat związany z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, wydał do tej pory dwie książki: „Legendę o powstaniu Kęt” (2011) i „Generał Antoni Giełgud (1792-1831) Działalność wojskowa” (2016). Stale współpracuje z „Kęczaninem” i „Almanachem Kęckim”.

opis niedostepny
Odsłony: 1065
Autor Publikacji: Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach, Data Publikacji: 2018-01-04 , Godzina Publikacji: 10:40

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty