Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Poznaliśmy mistrzów województwa małopolskiego!

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Krakowie poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa małopolskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP w Wiśniowej i UKS GOL Łącko (kategoria U-8), C.A.R. Junior Krzeszowice i MUKS Dunajec Nowy Sącz (kategoria U-10) oraz UKS Trójka Staszkówka Jelna i SP nr 18 Tarnów (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo małopolskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Finały w województwie małopolskim odbyły się 30 i 31 marca na terenie COM COM Zone przy ul. Ptaszyckiego 6 w Krakowie (Nowa Huta). Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci w najstarszej kategorii wiekowej oraz chłopcy do lat 10, natomiast drugiego dnia swoje mecze rozegrała kategoria U-8, a także dziewczynki w wieku do lat 10. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

W najmłodszej kategorii wiekowej wśród dziewczyn, najlepszym zespołem okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Spora w tym zasługa fenomenalnej Anety Ciślik, która zakończyła rozgrywki z dorobkiem 17 bramek i walnie przyczyniła się do końcowego triumfu całego zespołu. – Jest to pierwszy turniej dla naszego zespołu i dziewczynki nie mogły doczekać się tego wydarzenia. Z tej ekscytacji nie spały prawie całą noc, a na miejscu okazało się, że jest to fenomenalna impreza. Na każdego czekają upominki, panuje cudowna atmosfera i jest to prawdziwe święto futbolu – stwierdziła Anna Bubula, trenerka zespołu. – W naszej szkole mamy ten luksus, że niektóre klasy w nauczaniu początkowym, prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego, co jak widać przynosi rezultaty. Oczywiście, nie należy zapominać, że to przede wszystkim ma być zabawa, więc trzeba podchodzić ze spokojem do dziewczynek. Stresy i krzyki należy zostawić w domu, gdyż dzieci mają się tym bawić, a jak się bawić, to i wygrywają – podsumowała trenerka.

Wśród chłopców w najmłodszej kategorii wiekowej rewelacją turnieju okazała się drużyna prowadzona przez Jana Mrówkę – UKS GOL Łącko, która podczas całych rozgrywek straciła tylko cztery bramki. W meczu finałowym, pokonali oni prowadzony przez byłego zawodnika Wisły Kraków, Damiana Gorawskiego, zespół Fundacji Mam Talent Krzeszowice. – Podobnie jak w ubiegłym roku turniej przygotowany jest perfekcyjnie, a dzieci miło spędzają tutaj czas. Ostatnim razem dotarliśmy do ćwierćfinałów, jednakże zabrakło nam trochę szczęścia. W tym roku udało się osiągnąć końcowy sukces. Z perspektywy trenera praca z takimi dziećmi daje mnóstwo frajdy. W swojej trenerskiej karierze miałem okazję pracować także z dorosłymi zawodnikami, jednak to właśnie trenowanie tych najmłodszych jest czymś niesamowitym. Liczę, że ta praca będzie trwała jak najdłużej – wyznał trener Mrówka.

W kategorii dziewcząt do lat 10, najlepiej spisała się drużyna Centrum Aktywności Ruchowej z Krzeszowic. Trener Bartłomiej Święszek dokonał nietypowej rzeczy, gdyż poprowadził do triumfu zawodniczki, które w ubiegłym roku zwyciężyły w małopolskim finale drużyn do lat 8. Tym razem, ekipa C.A.R. Krzeszowice w finale pokonała UKS Brzeźnicę 3:0. – Mogę wypowiadać się w samych superlatywach o tym turnieju, gdyż naprawdę jest to świetna sprawa. Dodatkowo, nigdy nie opuszcza nas dobra pogoda, co sprzyja takim rozgrywkom i graniu w piłkę nożną -przyznał szczęśliwy trener. - Pracując z dziewczynkami, zwłaszcza tak młodymi, należy pamiętać, iż nie wolno im narzucać swojej woli, tylko należy im tłumaczyć, dlaczego dana sytuacja ma miejsce i one same muszą zrozumieć, o co w tym chodzi. Trenujemy zawsze z piłką przy nodze, nawet podczas rozgrzewki jest ona obecna, aby dzieci miały z nią stały kontakt i się oswajały, gdyż tego nigdy za wiele, a jak się okazuje, przynosi to efekty – dodał.

W kategorii U-10 chłopców województwo małopolskie na ogólnopolskich finałach w Warszawie reprezentować będzie drużyna MUKS Dunajec Nowy Sącz, która w finale pokonała zespół z SP Brzączowice. Po końcowym triumfie, trener zwycięskiej drużyny nie potrafił ukryć swoich emocji. – Chłopcy sprawili mi niesamowitą frajdę i niespodziankę wygrywając finały wojewódzkie w Krakowie. Rok temu byłem tutaj z rok starszymi dziećmi i nie udało nam się. Teraz przez cały turniej spisywali się nienagannie, więc jestem zdania, iż każdy z nich zdecydowanie zasłużył, aby reprezentować barwy drużyny i całego województwa na finałach ogólnopolskich. Chciałem z tego miejsca podziękować przede wszystkim chłopakom, ale także ich rodzicom, bo tworzymy bardzo fajną grupę, co zaowocowało moim największym w karierze sukcesem – przyznał ze łzami w oczach Rafał Smoleń, trener zespołu.

W finale rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej numer 18 w Tarnowie, zdobywając tym samym bilet na ogólnopolskie finały do Warszawy. W najważniejszym tego dnia meczu, pokonali oni UKS Górnik Libiąż 3:1. – Jestem obecny na Państwa rozgrywkach już czwarty raz z rzędu i za każdym razem emocje są jeszcze większe niż poprzednio. Poziom piłkarski drużyn jest naprawdę bardzo wysoki i na pewno będę chciał wracać tutaj ze swoimi drużynami każdego kolejnego roku – przyznał Mateusz Rzońca, trener zespołu. – Podczas naszych treningów chcemy rozwijać dzieci indywidualnie i każdy taki sukces dodaje nam jeszcze większej motywacji do pracy. Talent to jest tylko jakieś 30%, ale reszta to ciężka praca, a podczas takich turniejów, możemy sprawdzić, czy zmierzamy w odpowiednim kierunku. Ważne bardzo jest zaufania do tych chłopaków, gdyż każdy z nich ma swój potencjał, tylko potrzeba cierpliwości, żeby go z nich wydobyć – zakończył opiekun tarnowian.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 najlepsze okazały się dziewczynki z UKS Staszkówki Jelnej, które w finale pokonały zespół ze Szkółki Piłkarskiej w Przeciszowie. Po końcowym gwizdku, trener Wojciech Mróz nie ukrywał dumy ze swoich podopiecznych, które zrealizowały jasno postawiony cel. – Przyjeżdżając tutaj wiedzieliśmy, czego chcemy, gdyż rok temu udało nam się reprezentować województwo małopolskie w Warszawie i teraz chcieliśmy powtórzyć ten sukces. Sam turniej, chociaż wygrany, był niezwykle wymagający, a każdemu spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie podejście, gdyż nie zapominajmy, że są to bardzo młode dziewczęta. Należy pamiętać, że są wrażliwe, delikatne i trzeba starać się do nich dotrzeć, gdyż tylko dzięki obustronnemu zrozumieniu można liczyć na powodzenie – przyznał szkoleniowiec z Jelnej.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono specjalnie wyróżnić drużyny, trenerów czy rodziców, którzy wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

Klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

1.   UKS Gol Łącko

2.   Fundacja Mam Talent Krzeszowice

3.   SP 1 Maków Podhalański

4.   SP 4 Barca Gorlice

1.   SP Wiśniowa

2.   UKS Volley Brzesko

3.   UKS Sobolik Sobolów

4.   SP Niedzica

Najlepszy bramkarz

Adam Porębski, SP 1 Maków Podhalański

Weronika Stacher, UKS Volley Brzesko

Najlepszy zawodnik

Tomasz Kimla, Fundacja Mam Talent Krzeszowice

Marcelina Waligóra, UKS Sobolik Sobolów

Król strzelców

Wojciech Pierzga, UKS GOL Łącko (8 bramek)

Aneta Ciślik, SP Wiśniowa (17 bramek)

U-10

1.   MUKS Dunajec Nowy Sącz

2.   SP Brzączowice

3.   UKS UL

4.   MUKS Mineralni Krynica Zdrój

1. C.A.R. Junior Krzeszowice

2. UKS Brzeżnica

3. SP w Królówce

4. UKS Trójka Jelna

Najlepszy bramkarz

Jakub Bednarek, MUKS Dunajec Nowy Sącz

Klaudia Nowak, C. A.R. Junior Krzeszowice

Najlepszy zawodnik

Artur Przęczek, SP Brzączowice

Julia Ostrowska, UKS Brzeżnica

Król strzelców

Jakub Czajka, MUKS Mineralni Krynica Zdrój (11 bramek)

Amelia Kwaśniewska, UKS Trójka Jelna (15 bramek)

U-12

1.   SP nr 18 Tarnów

2.   UKS Gornik Libiąż

3.   MUKS Halny Kamienica

4.   SP 5 Oświęcim

1.   UKS Trójka Staszkówka Jelna

2.   Szkółka Piłkarska Przeciszów

3.   SP Sieciechowice

4.   SP Bolęcin

Najlepszy bramkarz

Dawid Drwal, SP nr 18 Tarnów

Ewa Hałatek, Szkółka Piłkarska Przeciszów

Najlepszy zawodnik

Paweł Szemiot, UKS Górnik Libiąż

Paulina Piksa, UKS Trójka Staszkówka Jelna

Król strzelców

Patryk Pietrzak, ASY III Chełmiec (7 bramek)

Julia Zielińska, SP 1 Miechów (12 bramek)

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Partnerami Turnieju w województwie małopolskim są firmy Galicja i LOBO Kraków.

Odsłony: 1213
Autor Publikacji: , Data Publikacji: 2017-04-03 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty