Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Praca w rolnictwie może być bezpieczna!

Każdego roku na polskiej wsi dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków, a ryzyko wypadku śmiertelnego jest prawie czterokrotnie wyższe niż poza rolnictwem. Szczególnie niebezpieczne są okresy wiosny i lata. W okresie żniw następuje nagromadzenie prac polowych i zwiększenie wysiłku fizycznego. Zmęczenie i nieustanny pośpiech podczas wielogodzinnych prac polowych naraża rolnika na ryzyko zaistnienia wypadku. 

To wtedy dochodzi do największej liczby wypadków na wsi. Ulegają im zarówno osoby dorosłe jak i dzieci pomagające przy pracach w gospodarstwie rolnym lub pozostawione bez opieki. Wielu rolników nie zauważa lub lekceważy niebezpieczeństwo. Używane do pracy maszyny i narzędzia nie zawsze są w pełni sprawne technicznie i właściwie wyposażone, głównie w osłony części ruchomych. Wkładanie rąk, nóg do pracujących maszyn w celu poprawienia sznurka, pchnięcia wciąganej słomy lub siana, czyszczenia elementów ruchomych prowadzi do pochwycenia kończyn i tułowia, co z reguły kończy się ciężkim uszkodzeniem ciała, amputacją kończyny, a nawet śmiercią. W czasie transportu płodów rolnych takich jak ziarno zbóż, słoma, siano, rolnicy narażeni są na urazy wskutek upadków ze środków transportowych, uderzenia, przygniecenia przez ciężkie przedmioty takie jak elementy przyczep, podajników, ładowaczy oraz spadające z wysokości bele słomy i siana.

opis niedostepny

Aby praca w tym okresie była bezpieczna należy:

- doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, by nie naprawiać ich podczas prac na polu,

- stosować osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn,

- nigdy nie zostawiać uruchomionej maszyny, nawet na krótką chwilę, po zakończonej pracy lub w czasie przerwy wyjmuj klucz ze stacyjki,

- podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych stosować odzież roboczą, przylegającą do ciała,
  bez luźnych zwisających elementów, obuwie robocze za kostkę z antypoślizgową podeszwą, rękawice i okulary ochronne oraz maseczki przeciwpyłowe.

- zabezpieczyć solidnie przewożone płody rolne przed spadaniem za pomocą lin i plandek,

- dzieciom zapewnić w domu  opiekę osób dorosłych,

- nie podejmować prac po spożyciu alkoholu,

- zapewnić napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkim pracującym na słońcu,

- nie wypalać słomy i ściernisk.

Rolniku pamiętaj, że winnym wypadku jest zawsze człowiek, jego zaniechania i zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, bezmyślność i brawura. Dlatego w okresie letnim, zwłaszcza w czasie natężonych prac polowych zadbaj o wszystkie aspekty bezpieczeństwa pracy, kontroluj i uświadamiaj swoich bliskich pomagających Ci w gospodarstwie.

Odsłony: 587
Autor Publikacji: KRUS PT Oświęcim- Teresa Sajdak, Data Publikacji: 2017-06-30 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty