Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK na półmetku...

Dom Kultury w Kętach jest już na półmetku realizacji projektu „Oswajam żywioły, poznaję siebie, kształtuję świat – warsztaty i zajęcia stymulujące zmysły i rozwój poznawczy dzieci” dofinansowanego przez Fundację BGK w konkursie grantowym „Na dobry początek”.

Projekt ma trwać pół roku i realizowany jest od stycznia 2017 r. Uczestniczy w nim 15 dzieci w wieku 4-7 lat z terenu gminy Kęty. Część spotkań ma charakter integracyjny i adresowanych jest również do ich rodziców.

Tematem przewodnim i pretekstem do poznawania przez dzieci otaczającego świata są 4 żywioły. W harmonogramie projektu znalazły się zajęcia stacjonarne mające charakter doświadczeń, eksperymentów, warsztatów i twórczej zabawy, a także zajęcia z terapeutami, spotkania integracyjne, pokazy i wycieczki. Zdecydowaną większość zajęć dla dzieci prowadzi Paulina Łyczko - nauczyciel wspomagający w szkole i terapeuta w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym SUBTENI w Kętach. Maluchy na każdych zajęciach z niecierpliwością czekają, jakie tajemnice odkryje przed nimi pani Paulina. Dowiedziały się już: jak zrobić  „gniotka” z kulek hydrożelowych; jak z mleka, oleju i zabarwionej wody wyczarować niezwykły obraz przestrzeni kosmicznej; jak wywołać deszcz w misce; jak wykonać lampę lawową; dlaczego ciecz nienewtonowska nie jest ani cieczą ani ciałem stałym; co się dzieje, gdy ogień „zjada” powietrze oraz wielu innych, niezwykle ciekawych rzeczy. W ciągu trzech miesięcy dzieci poznały już wiele właściwości wody i powietrza. Kolejne zajęcia poświęcone będą żywiołom ziemi i ognia. 

  Projekt Żywioły17

 

 Projekt Żywioły17

Kilka spotkań realizowanych jest przy współpracy z osobami i podmiotami, które zgodziły się bezpłatnie włączyć w projekt. W minionych miesiącach gościliśmy zatem na projektowych zajęciach panie z sekcji rękodzielniczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które poprowadziły warsztaty szycia maskotek sensorycznych dla rodziców. Naszym ostatnim gościem był Henryk Bertolin - nauczyciel muzyki, który poprzez niezwykle ciekawe doświadczenia pokazał dzieciom wpływ powietrza na emitowanie dźwięków. Dzieci wykonały podczas zajęć pudełka rezonansowe, przy pomocy widelca i sznurka wyczarowały niezwykły dźwięk dzwonów kościelnych oraz zobaczyły jak fala dźwiękowa wprowadza w ruch różne przedmioty. Przed grupą projektową jest jeszcze jednak wiele spotkań z ciekawymi gośćmi. Czeka je w najbliższych miesiącach: pokaz ognia i wspólne „tworzenie” wulkanów z Fabryką Kreatywności, wykonywanie świec z wosku z Kołem Pszczelarzy, spotkanie tematyczne w szkółce leśnej, warsztaty rozpalania ogniska w ZHP w Kętach oraz pokaz ratownictwa gaśniczego realizowany przez OSP Kęty. W projekt zaangażowali się również instruktorzy, specjaliści i terapeuci, poruszający różne ważne zagadnienia dotyczące rozwoju dzieci. W styczniu zaprosiliśmy świeżo upieczone mamusie na warsztaty masażu Shantala®, które poprowadziła pani Kinga Kacorzyk z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego SUBTENI w Kętach. W lutym dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach zrealizowanych na kęckim basenie przez instruktora pływania – panią Katarzynę Romik, zaś w marcu na Ranczo na Widoku odbyło się spotkanie dotyczące hipoterapii, zakończone przejażdżką na koniach i integracyjnym ogniskiem. Na kwiecień zaplanowane jest jeszcze spotkanie warsztatowe z zakresu dogoterapii, które poprowadzi pani Jolanta Pastok-Proszyk wraz ze swoim czworonożnym terapeutą – Nelą. 

Okazją do poznawania żywiołów, a także do dalszego integrowania się dzieci i rodziców będą wycieczki. W kwietniu, w Chlebowej Chacie w Górkach Wielkich dzieci dowiedzą się sporo o darach matki ziemi, zobaczą jak dawniej wyrabiało się masło i samodzielnie upieką podpłomyki. W czerwcu z kolei wybierzemy się do Muzeum Ognia w Żorach oraz parku wodnego „Aquarion”. 

Odsłony: 1024
Autor Publikacji: Dom Kultury w Kętach, Data Publikacji: 2017-04-06 , Godzina Publikacji: 11:46

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty