Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Rajec

Rajec

Kontakt:
Gmina Rajec
Adres: SNP 2/2, Rajec 01501
Tel: 041/542-20-30, 041/507-65-19
Mail: primator@rajec.sk
Web: www.rajec.info

Rajec to niewielkie, słowackie miasto, leżące w kraju żylińskim (Powiat Żylina). W 2012 r. liczyło blisko 6 tysięcy mieszkańców. Zalicza się na Słowacji do miast o najmłodszej populacji o średniej wieku 35 lat.

Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie Raich pochodzi z 1193 roku, a pierwsze informacje o Rajcu jako mieście – z 1397 roku. Mieszkańcy miasta w przeważającej liczbie należą do narodowości słowackiej, a w niespełna 0,7 % do narodowości czeskiej (informacje pochodzą z 2006 r.). Dominującą religią jest katolicyzm.

Miejscowość znajduje się w północno-zachodniej części Słowacji, 20 km na południe od miasta Žilina, leżącego na wysokości 450 m n.p.m. Znane jest przede wszystkim dzięki sztuce rzeźbiarskiej miejskich majstrów, jako Słowackie Brundtlandskie miasto.  Jedną z atrakcji Rajca jest kąpielisko termalne Veronika oferujące osiem basenów, zjeżdżalnie, różne typy gastronomii i minigolf. W pobliżu miasta wyrósł golfpark Rajec, który został otwarty w 2008 roku. Oferuje on golfistom 9 – dołkowe pole golfowe, driving range, putt green, klub z barem, tarasem i parkingiem oraz sklep golfowy.

Dolina rzeki Rajčanky oraz łańcuch Gór Strażowskich i Małej Fatry dają miastu malowniczy wyraz. Popularnością cieszy się wieś Rajecká Lesná oddalona o 7 km, która jest celem pielgrzymek. Znajduje się tutaj unikatowe Słowackie Betlejem, którego atrakcją jest ruchoma, drewaniana szopka o długości 8,5 m i szerokości 3 m oraz Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ogłoszony w 2002 r. bazyliką mniejszą.

20 km od Rajca znajduje się urokliwa wieś Čičmany z ludowym folklorem i niepowtarzalną architekturą. Charakterystyczne są dla niej drewaniane chaty pomalowane w białe wzory, a także barokowy dwór i kościół.

Obecnie Rajec to miasto, które intensywnie się rozwija, wzbogaca swoją infrastrukturę i życie kulturalne.

Kęty wraz z Rajcem realizują projekt „Transgraniczny skate” oraz „Poznajmy się przez skate (deskorolkę)”. Projekt ten współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

W ramach projektu odbywają się liczne spotkania młodzieży obu krajów podczas dni sportu, wspólnych wycieczek i organizowanych zabaw. Wizyty odbywają się po obu stronach granicy.

(oprac. Dominika Hankus)Odsłony: 2758
Autor Publikacji: , Data Publikacji: , Godzina Publikacji:

Kęty w obiektywie...