Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Rajec (Słowacja)

Rajec to niewielkie, słowackie miasto, leżące w kraju żylińskim (Powiat Żylina). W 2012 r. liczyło blisko 6 tysięcy mieszkańców. Zalicza się na Słowacji do miast o najmłodszej populacji o średniej wieku 35 lat.

Kontakt:


Gmina Rajec
Adres: SNP 2/2, Rajec 01501
Tel: 041/542-20-30, 041/507-65-19
Mail: primator@rajec.sk
Web: www.rajec.info

Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie Raich pochodzi z 1193 roku, a pierwsze informacje o Rajcu jako mieście – z 1397 roku. Mieszkańcy miasta w przeważającej liczbie należą do narodowości słowackiej, a w niespełna 0,7 % do narodowości czeskiej (informacje pochodzą z 2006 r.). Dominującą religią jest katolicyzm.

Miejscowość znajduje się w północno-zachodniej części Słowacji, 20 km na południe od miasta Žilina, leżącego na wysokości 450 m n.p.m. Znane jest przede wszystkim dzięki sztuce rzeźbiarskiej miejskich majstrów, jako Słowackie Brundtlandskie miasto.  Jedną z atrakcji Rajca jest kąpielisko termalne Veronika oferujące osiem basenów, zjeżdżalnie, różne typy gastronomii i minigolf. W pobliżu miasta wyrósł golfpark Rajec, który został otwarty w 2008 roku. Oferuje on golfistom 9 – dołkowe pole golfowe, driving range, putt green, klub z barem, tarasem i parkingiem oraz sklep golfowy.

Dolina rzeki Rajčanky oraz łańcuch Gór Strażowskich i Małej Fatry dają miastu malowniczy wyraz. Popularnością cieszy się wieś Rajecká Lesná oddalona o 7 km, która jest celem pielgrzymek. Znajduje się tutaj unikatowe Słowackie Betlejem, którego atrakcją jest ruchoma, drewaniana szopka o długości 8,5 m i szerokości 3 m oraz Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ogłoszony w 2002 r. bazyliką mniejszą.

20 km od Rajca znajduje się urokliwa wieś Čičmany z ludowym folklorem i niepowtarzalną architekturą. Charakterystyczne są dla niej drewaniane chaty pomalowane w białe wzory, a także barokowy dwór i kościół.

Obecnie Rajec to miasto, które intensywnie się rozwija, wzbogaca swoją infrastrukturę i życie kulturalne.


Umowa o współpracy Gminy Kęty z miastem Rajec została podpisana została 26 lipca 2012 r. W ramach niej Partnerzy zobowiązali się do realizacji projektu Trangraniczny skate, współfinansowanego w ramach Interreg Polska-Słowacja (współpraca transgraniczna) w okresie od 1 lipca 2012 r. do 30 maja 2013 r.

Po udanej realizacji przedsięwzięcia (nagroda Stowarzyszenia „Region Beskidy” za przeprowadzenie projektu, Bielsko-Biała 11 czerwca 2015 r.), Gmina Kęty i Rajec podjęły współpracę nad projektem o podobnym, sportowych charakterze – Spoznajme sa cez skate, współfinansowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 – 2013. Jego celem było zapewnienie ciągłego rozwoju regionu przygranicznego poprzez tworzenie transgranicznych relacji między mieszkańcami i instytucjami Rajec i Kęty, a okres jego realizacji to 1 września 2013 r. – 31 maja 2014 r.


Od podsumowania, rozliczenia i zamknięcia projektu (rok 2014), działań związanych z partnerstwem Kęty-Rajec i nawiązywaniem w jego ramach wspólnych inicjatyw nie podejmowano.


Odsłony: 1090
Autor Publikacji: , Data Publikacji: , Godzina Publikacji:

Kęty w obiektywie...