Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Rekordowy rok w muzeum

Ponad sześć tysięcy uczestników wydarzeń i 110 przeprowadzonych zajęć z dziećmi i młodzieżą. Rok 2018 – naznaczony jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości i 150. rocznicą śmierci Ambrożego Grabowskiego – był rekordowy dla Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

- Niewątpliwie był to intensywny czas dla pracowników instytucji – mówi dyrektor placówki dr Marta Tylza-Janosz. – Muzeum rozpoczęło go od spotkań z sympatykami lokalnej historii, „przy kawie” i „przy armacie”, debatując o noworocznych zwyczajach i o Kętach w okresie wczesnonowożytnym – prelekcja dra Przemysława Jędrzejwskiego była swoistą zapowiedzią monografii Kęt, która ostatecznie ma ukazać się w tym roku – dodaje.

W marcu ukazała się książka Andrzeja Małysy, „Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen”. Autor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych postaci w historii miasta (pułkownik patronuje dziś ulicy, kęckiemu osiedlu, ale też Szkole Podstawowej w Izabelinie w woj. mazowieckim). Patronat honorowy nad publikacją objęli Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Szkoła Podstawowa im. płk. Stanisława Królickiego w Izabelinie. Z kolei patroni medialni to: Radio Kraków, portal MamNewsa.pl oraz miesięcznik „Kęczanin”.

Inne wydawnictwo – „Szewska pasja” – ukazało się przy okazji wystawy o tym samym tytule. Sama prezentacja zbiorów muzealnych związanych z jednym z najprężniej działających cechów rzemieślniczych cieszyła sporym zainteresowanie. Zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy mieli okazję brać udział w warsztatach.

Oprócz „Szewskiej pasji’ muzeum zorganizowało dwie inne wystawy: artystyczną („Czas”), przedstawiająca fotografie kęczanina Patryka Janczukowskiego oraz posterową poświęconej I Brygadzie Legionów Polskich w Kętach. Ta ostatnia została prezentowana w ramach cyklu Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL, realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości (rządowy program Niepodległa), pod honorowym patronatem burmistrza Krzysztofa Jana Klęczara. Partnerem wydarzenia była inicjatywa Nasza niepodległa.

Podstawę projektu stanowiły jednak prelekcje znanych historyków (i nie tylko), prezentujące drogi Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Zainteresowanie cyklem było ogromne, a sam listopad – miesiąc głównych uroczystości – okazał się jednym z najlepszy w kontekście frekwencji w historii muzeum. Widać to było przede wszystkich w ilości przeprowadzonych lekcji i warsztatów przez pracowników muzeum. Warto dodać, że muzeum było głównym organizatorem gali, która odbyła się 11 listopada w kęckim Domu Kultury.

- Nie mogło nas zabraknąć oczywiście przy okazji cyklicznych imprez – mówi Marta Tylza-Janosz. – Znów braliśmy czynny udział w Jarmarku Świętojańskim, zorganizowaliśmy kolejną edycję Nocy Muzeów. Nasza obecność była zauważalna podczas Targów Książki, które też współorganizowaliśmy - wymienia. Do tego dochodzą codzienne obowiązki związane z pracą merytoryczną i obsługą ruchu turystycznego. Efekty badań nad historią Kęt i okolicy można poznać w wielu miejscach – od muzealnego bloga i spotkań przy armacie (w tym roku dyrektor muzeum mówiła o zasłużonych ludziach dla nauki i ich związkach z Ketami) aż po publikacje w gazetach i czasopismach regionalnych („Almanach Kęcki”, rocznik „Małopolska”).

Udział w projektach zewnętrznych („Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki”) i planowane wydanie monografii pozwalają przypuszczać, że rok 2019 może być równie udany.

Łukasz Gieruszczak, MAKK

opis niedostepny
opis niedostepny
Odsłony: 1175
Autor Publikacji: Łukasz Gieruszczak, MAKK / kf, Data Publikacji: 2019-01-29 , Godzina Publikacji: 14:45

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty