Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Rocznica boju pod Rajskiem

4 września 2019 r. obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Rajskiem, która miała miejsce we wrześniu 1939 r. pomiędzy siłami Wermachtu, a wojskiem Polskim. Uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele parafialnym Przenajświętszej Trójcy a zakończono tradycyjnie pod obeliskiem w Rajsku, gdzie upamiętniono i oddano hołd bohaterom tamtych wydarzeń i wszystkim poległym w trakcie działań obronnych we wrześniu 1939 r.

W działaniach pod Rajskiem zginęło wielu kęczan, dlatego jest to miejsce szczególnie ważne i związane z naszą „małą Ojczyzną”. Siły dowodzone przez majora Piotra Rybę, w skład których wchodziła 3. Kompania Obrony Narodowej „Kęty”, w której walczył ppor. Zygmunt Reimschüssl, znacząco opóźniły marsz Niemców i ich oddziałów pancernych na Kraków.

Gminę Kęty reprezentowała delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła Kęty wraz z Grupą Operacyjną im. 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabrakło również bliskich poległych żołnierzy m.in. córki ppor. Reimschüssla - Jadwigi Lewickiej oraz synowej Barbary Reimschüssl. Odsłony: 1392
Autor Publikacji: Ach, Data Publikacji: 2019-09-06 , Godzina Publikacji: 08:50

Kęty w obiektywie...