Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NOWEJ WSI

"Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły świat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera."

/Jacek Wójcicki /

Wczesnym rankiem, 22 maja, cała społeczność Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi wraz z zaproszonymi gośćmi udała się do kościoła w Nowej Wsi, aby wziąć udział w uroczystej Eucharystii, którą odprawił ks. Wojciech Pastwa. W przemarszu towarzyszyła nam Orkiestra Dęta z Nowej Wsi.

Po powrocie do szkoły odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Wł. Sikorskiego, a następnie okolicznościowa akademia, której motywem przewodnim były słowa naszego patrona: "Bez patriotyzmu nie ma mowy o szczęściu". Zanim one jednak wybrzmiały, dyrektor szkoły - Grzegorz Żak powitał zaproszonych gości: prokurator Ewę Koj - Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach (która w listopadzie 2008 roku nadzorowała prace ekshumacyjne szczątków gen. Wł. Sikorskiego), I zastępcę burmistrza Gminy Kęty - Rafała Ficonia, Sołtysa Nowej Wsi - Dorotę Kusak, dyrektorów oraz wicedyrektorów okolicznych szkół i instytucji kulturalno-oświatowych, przedstawicieli lokalnych wspólnot i stowarzyszeń, pracowników szkoły oraz uczniów.

"Dzieje naszej ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak te obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, niewolą i walka o wolność. Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił i ten, kto przeżył niewolę." W montażu słowno-muzycznym skierowaliśmy swoje myśli w stronę tych, którzy walczyli i polegli w obronie naszej ojczyzny -  wierni jej, wypełnili swój patriotyczny obowiązek. Tak jak generał Sikorski, którego wspaniałomyślność, szlachetność, poczucie prawości i zalety serca podziwiamy do dziś, o czym mówił w swoim przemówieniu dyrektor Grzegorz Żak, dziękując równocześnie prokurator Ewie Koj za uświetnienie uroczystości swoją obecnością. Wagę wychowywania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu podkreślił również burmistrz Rafał Ficoń, doceniając przy tym talenty młodych wykonawców, którzy byli przygotowywani przez nauczycielki: Ewę Szlagor, M. Majcherczyk i M. Rodak.

Kolejnym punktem programu była prelekcja prok. Ewy Koj dla uczniów gimnazjum - "Trzeci pogrzeb Generała" wzbogacona prezentacją zdjęć i filmami z ekshumacji i trzeciego pogrzebu gen. Wł. Sikorskiego. Dla uczniów była to wyjątkowa lekcja historii, którą oni sami również będą tworzyć.

Mamy nadzieję, że postać patrona naszej szkoły będzie dla nich wzorem, zwłaszcza w poszanowaniu godności każdego człowieka.

Odsłony: 1611
Autor Publikacji: Agata Mazur, ZSG w Nowej Wsi, Data Publikacji: 2017-05-24 , Godzina Publikacji: 8:50

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty