Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Śladami Stanisława Wyspiańskiego - wyjazd naukowy klas humanistycznych "Wyspiana"

10 listopada uczniowie klas IIIhg i Ih brały udział w wycieczce do Krakowa, której celem było poznanie miejsc związanych z patronem naszej szkoły - Stanisławem Wyspiańskim. Wyjazd organizowany był w związku ze zbliżającą się 110 rocznicą jego śmierci (28 listopada - przyp. red.) Pierwszym punktem wycieczki była Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa zwana potocznie Skałką lub kościołem Na Skałce. Właśnie tam pochowany jest Stanisław Wyspiański.

W drodze do kościoła uczniowie mijali jeden z symboli Krakowa - rzeźbę Smoka Wawelskiego. Pani przewodnik zrobiła przy nim pierwszy przystanek i przybliżyła uczniom historię jamy oraz samego smoka. Na Skałce pani przewodnik opowiedziała uczniom historię Kazimierza, nazwy "Na Skałce" oraz poszerzyła wiedzę o procesie nawracania pogan na ziemiach Polski. Uczniowie poznali również ostanie lata życia pierwszego polskiego świętego, a zarazem patrona kościoła - św. Stanisława. W samej krypcie uczniowie poznali jej genezę. Powstała w XIX wieku i od tego czasu są tam chowani ludzie zasłużeni dla polskiej kultury m.in. Stanisław Wyspiański, Jan Długosz oraz Czesław Miłosz, który jest ostatnią pochowaną tam osobą.

Kolejnym punktem wycieczki był Wawel. Uczestnicy poznali historię zamku oraz plany jego przebudowy. Autorem jednego z projektów był Stanisław Wyspiański, lecz jego pomysł został odrzucony ze względu na zbyt radykalne zmiany, jakie wprowadzał w budowie zamku. Następnie wycieczka przeszła do katedry wawelskiej oraz na dzwonnicę, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta. Pani przewodnik opowiedziała jego historię i związek z Wyspiańskim. Ośmioletni Staś wraz z kolegami miał skutecznie rozruszać serce dzwonu, przez co popadł w niełaskę biskupa krakowskiego. Wyspiański na pytanie, po co to zrobił, odpowiedział, że chciał, by dzwon zabrzmiał dla niego. Co ciekawe, Zygmunt rozdzwonił się specjalnie dla niego w czasie pogrzebu tego wielkiego Polaka i artysty.

opis niedostepny

Po zejściu z dzwonnicy uczniowie udali się do krypty wieszczów narodowych, gdzie są pochowani Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz gdzie znajduje się ziemia z grobu Cypriana Kamila Norwida. Po wyjściu z krypty uczniowie poznali wnętrza katedry, historie sarkofagów królewskich, kaplicy Zygmuntowskiej i kaplicy Wazów. Następnie zeszli do krypty św. Leonarda- miejsca pochówku bohaterów narodowych takich jak Tadeusz Kościuszko, Władysław Sikorski oraz książę Józef Poniatowski. Są tam także groby królewskie: począwszy od Jana III Sobieskiego, a skończywszy na sarkofagach Wazów.

Później uczniowie przeszli do muzeum wawelskiego. W tym budynku znajdują się pamiątki po biskupach krakowskich i Janie Pawle II. W drugiej sali muzeum wyeksponowane są związane nie tylko z biskupami, ale i polskimi monarchami. Znajdują się tam m.in. płaszcz koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz włócznia św. Maurycego. Po zakończeniu zwiedzania muzeum wycieczka przeszła do krużganek wawelskich, gdzie poznała ich historię. Był to ostatni punkt zwiedzania Zamku Wawelskiego. Uczniowie udali się do restauracji pod Wawelem na obiad.

Kolejnym punktem była kamienica na Rynku, gdzie mieszkał Wyspiański. W tym miejscu napisał swoje znane dzieło "Wesele". Dzisiaj mieści się tam pub Hard Rock Cafe. Następnie uczniowie przeszli do kościoła Mariackiego. W czasie renowacji w XIX wieku w pracach pomagali tam Mehoffer i Wyspiański. Kolejnym punktem wycieczki był Teatr Słowackiego. Pani przewodnik przybliżyła historię skandalu, jaki wybuchł w czasie jego budowy. Wyspiański starał się o dyrekturę w tym teatrze, ale przegrał z Solskim. To właśnie w tym teatrze odbyła się premiera "Wesela". Ciekawostką jest to, że w dniu premiery "Wesela" po Krakowie zaczęły jeździć pierwsze tramwaje. Ostatnim przystankiem wycieczki była Akademia Sztuk Pięknych, w której uczył się Wyspiański.

Odsłony: 1291
Autor Publikacji: PZ nr 11 w Kętach, Data Publikacji: 2017-11-21 , Godzina Publikacji: 11:45

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty