Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Święto tradycji i dziękczynienia w Bulowicach

Pachnie na stole świeży chleb pieczony już z nowej mąki.
To nad kłosami tego chleba latem śpiewały skowronki.
W tym bochnie jest zaklęte życie
i wszystkich nas przetrwanie.
I Ciało Twoje dobry Jezu z miłością nam oddane.
Ten bochen chleba jest ołtarzem na każdym naszym stole,
Więc każdą kromkę dzielmy z głodnym
spełniając Bożą wolę.
Jeżeli zrozumie każdy człowiek, że w chlebie jest Bóg żywy 
To podział bochna chleba musi być sprawiedliwy.

/Cyprian Kamil Norwid/

W niedzielę, 20 sierpnia, w sołectwie Bulowice uroczyście dziękowano za tegoroczne plony. Świętowanie rozpoczęto Mszą św. dziękczynną w kościele pw. św. Wojciecha. Po Mszy uroczysty korowód dożynkowy z orkiestrą dętą na czele wyruszył na stadion LKS Bulowice, gdzie odbyła się część oficjalna Święta Plonów.

Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło wręczenie wieńca dożynkowego starostom tegorocznych dożynek, państwu Joannie i Adamowi Malikom. Symboliczne bochenki chleba, wypieczone z tegorocznych zbóż, otrzymali: proboszcz bulowickiej parafii i dziekan dekanatu kęckiego – ks. Józef Pilch, sołtys Bulowic - Janusz Kruczała, Burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar i wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego – Jarosław Jurzak. Tradycyjnie pokrojono chleb i poczęstowano nim wszystkich zebranych.

Życzenia oraz podziękowania skierował w stronę rolników poseł Marek Polak, który przeczytał, przesłany specjalnie na tę okazję, list od premier Beaty Szydło. Za ciężką pracę rolnikom oraz organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości dziękowali również: senator Andrzej Pająk, sołtys Janusz Kruczała i burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Włodarz gminy podziękował organizatorom oraz wszystkim organizacjom sołectwa Bulowice za wspólnotę, jaką prezentują przy organizacji Święta Plonów. „Dożynki – prastary pogański obrzęd, który z czasem w polskiej tradycji przerodził się w piękne religijne święto - święto dziękczynienia Panu Bogu, święto podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę”- zauważył burmistrz, podkreślając rolę uroczystości dożynkowych. „Tak długo będziemy silni, jak długo będziemy pamiętać o swojej tradycji, tak w wymiarze krajowym, jak i w wymiarze lokalnym” – dodał. „Dziękuję za kultywowanie tradycji, za wasze poświęcenie, za trud, za wspólną pracę i za ten wyjątkowy sposób uszanowania rolnika” – mówił burmistrz Gminy Kęty, dziękując również tegorocznym i poprzednim gospodarzom dożynek. „Rolnictwo się zmienia, ale nie zmienia się jego waga i ranga. Wciąż, to właśnie rolnik stanowi podstawę wyżywienia, podstawę bytu narodu” – zwrócił uwagę, dodając, że dożynki to również polskie święto kultury.

Zebrani wysłuchali także utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Bulowice oraz Zespołu Śpiewaczego działającego przy KGW w Bulowicach. W programie artystycznym wystąpili też uczniowie szkoły. Na zakończenie części oficjalnej odbył się koncert muzyki klezmerskiej na altówkę i akordeon.

Panie z Koła Gospodyń częstowały chlebem ze smalcem, domowym ciastem i zapraszały na pyszną grochówkę. Można było również zakupić piękne ozdoby wykonane w Ludowej Pracowni Artystycznej przy KGW w Bulowicach. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa w ramach Festynu Dożynkowego.

Podczas uroczystości była możliwość wspomóc leczenie i rehabilitację Zuzi Klimczyńskiej, która cierpi na ciężką postać padaczki lekoopornej.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Senator RP – Andrzej Pająk, Poseł na Sejm RP – Marek Polak, proboszcz parafii w Bulowicach i dziekan dekanatu kęckiego – ks. Józef Pilch, starosta oświęcimski – Zbigniew Starzec, wicestarosta oświęcimski – Jarosław Jurzak, burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar, wiceburmistrz Gminy Kęty – Rafał Ficoń, wiceburmistrz Gminy Kęty – Marcin Śliwa, sekretarz Gminy Kęty – Ewelina Jura-Bączek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach – Marek Nycz, radna powiatowa i wicedyrektor ZS-P w Bulowicach – Tresa Kościelnik-Pactwa, radni Rady Miejskiej w Kętach – Aneta Tlałka, Tomasz Janeczko i Lesław Kuźma, dyrektor ZS-P w Bulowicach – Anna Kobielus, dyrektor DPS w Bulowicach – Wiktor Stokłosa, prezes spółki „Kęt-Rol” w Kętach – Ryszard Kagan wraz wicedyrektor Barbarą Gawędą, prezes spółki Komax w Kętach – Krzysztof Michalski, ojcowie ze zgromadzenia Braci Albertynów oraz przedstawiciele lokalnych organizacji.


Odsłony: 2738
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-08-21 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty