Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Szkoła w Łękach ma... 150 lat!

W sobotę, 21 października, w Łękach odbyła się wielka uroczystość – 150-lecie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Jubileuszowe obchody powstałej w 1867 roku placówki rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Greger, który poświęcił nowy sztandar szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców, nauczycieli, absolwentów szkoły z rocznika 1955 i fundatorów indywidualnych. - Szkoła zawsze będzie realizowała swoje zadania – nauczania, a zwłaszcza wychowania – jeśli wpatrzona w postawę Abrahama, pozwoli się Bogu wychowywać, pozwoli na to, abyśmy potrafili w geście zaufania i zawierzenia podać swoją rękę Temu, który zawsze prowadzi bezpiecznie - zwrócił uwagę w homilii biskup, podkreślając rolę nauczania i wychowania młodego pokolenia.

Część oficjalną obchodów, którą przygotowano na sali gimnastycznej szkoły w Łękach, rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu uczniów. Uroczyście wprowadzono poczty sztandarowe górników i strażaków z Łęk i Bielan oraz sztandaru szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło przekazanie nowego sztandaru szkoły społeczności uczniowskiej. Następnie uczniowie kl. I wraz z przewodniczącymi pozostałych klas złożyli ślubowanie na sztandar oraz odbyło się pasowanie na uczniów najmłodszych wychowanków szkoły..

- Jubileusz wypełniony nauczaniem i wychowaniem to piękne święto – podkreśliła dyrektor placówki Iwona Sroka, zwracając uwagę, że w 150-letnią historię szkoły wplecione są losy wielu pokoleń, które właśnie tam zdobywały wiedzę i doświadczenie, tam rozwijały swoje talenty i przygotowywały się do przyszłego życia w świecie dorosłych. Dodała również, że jubileuszowe uroczystości połączone z nadaniem i poświęceniem sztandaru są szczególnym wydarzeniem w życiu szkoły. – Sztandar towarzyszy wszystkim nam w bardzo wyjątkowych i szczególnych chwilach – tłumaczyła. – Niech przypomina on każdemu o należnym szacunku dla wszystkiego co polskie, co związane z naszą narodową historią i chrześcijańskimi wartościami – zaapelowała.

Następnie odczytany został list gratulacyjny z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz list gratulacyjny z okazji Jubileuszu szkoły od premier rządu Beaty Szydło. Szkoła otrzymała również list z Ministerstwa Edukacji Narodowej podpisany przez Annę Zalewską. Na ręce dyrektora wpłynęły także listy gratulacyjne od posłów: Doroty Niedzieli, Zbigniewa Biernata, Jarosława Szlachetki, Marka Sowy i Marszałka Województwa Małopolskiego – Jacka Krupy.

Najciekawsze fakty z dziejów Szkoły Podstawowej w Łękach przybliżył zebranym na uroczystościach Kazimierz Dziubek – autor, wydanej specjalnie na tegoroczny jubileusz, monografii o szkole,

Burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar – gratulując organizacji tak podniosłego wydarzenia zwrócił uwagę na rolę, jaką na przestrzeni lat odgrywała szkoła i jaką odgrywa dzisiaj. – 150 lat to kawał historii. To, że ta szkoła te lata przetrwała, i że nadal tak pięknie się rozwija to wasza zasługa – podkreślił, dziękując dyrekcji, nauczycielom, pracownikom, absolwentom i rodzicom.

Po oficjalnych przemówieniach byli i obecni uczniowie w humorystyczny sposób przybliżyli obraz szkoły z dawnych lat, porównując ją do współczesności, jako symboliczny obraz wymiany i więzi międzypokoleniowej. Widowisko dopełniły popisy wokalne i taneczne, przypominające przeboje z czasów młodości starszego pokolenia. W zabawnych scenkach zaprezentowano obrazy charakterystyczne dla życia uczniów sprzed lat a także czasów współczesnych.

Popłynęły łzy wzruszenia, a najmłodsi mieli okazję zobaczyć, jak wyglądała szkoła, gdy uczęszczali do niej ich rodzice i dziadkowie. Całość zakończyły podziękowania skierowane do osób zaangażowanych w przygotowanie jubileuszu.

Goście mieli możliwość zwiedzenia placówki, wpisania się do Księgi Pamiątkowej oraz nabycia monografii szkoły. Podziwiano prace plastyczne i literackie uczniów. Wiele emocji wzbudziła wystawa starych zdjęć, na których można było odszukać wychowanków i nauczycieli szkoły sprzed lat.

Wśród gości na uroczystości obecni byli m.in.: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, Iwona Gibas - dyrektor Biura Poselskiego Premier Beaty Szydło i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Oświęcimskiego, Janusz Chwierut – prezydenta Miasta Oświęcim, Krzysztof Jan Klęczar – burmistrz Gminy Kęty, Rafał Ficoń – I zastępca burmistrza Gminy Kęty, ks. Andrzej Zając – proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach, Marek Nycz – przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach, Maria Nitka – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach, Grażyna Zątek – skarbnik Gminy Kęty, Ewelina Jura–Bączek – sekretarz Gminy Kęty, Renata Stachura – dyrektor Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Kętach, Ewa Kantyka – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, dyrektor Stefania Tobiasz, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, fundatorzy sztandaru, Kazimierz Dziubek – absolwent szkoły i autor monografii, Joanna Zemanek – absolwentka szkoły i projektantka sztandaru, Agata Szyszka-Mądro – dyrektor biblioteki w Kętach, absolwentka szkoły i współautorka monografii, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, radni Gminy Kęty, członkinie KGW, strażacy i mieszkańcy Łęk.

Odsłony: 2248
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-10-25 , Godzina Publikacji: 20:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty