Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

„Tworzymy dla Niepodległej” - szkolny projekt w kęckiej "Trójce"

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać im wspólne dobro-Ojczyznę… św. Jan Paweł II

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swojej Ojczyzny i szacunku do ludzi, którzy ją tworzyli. W związku z obchodami niepowtarzalnej rocznicy - stu lat odzyskania Niepodległości przez Polskę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Kętach realizowany był projekt „Tworzymy dla Niepodległej”. Przez cały tydzień, w dniach od 5 do 9 listopada, uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w różnorodnych działaniach i spotkaniach, poprzez które wyrażali swoją miłość do Ojczyzny.

Wielki Polak, Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński powiedział: Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej. Swoją postawą nasi wychowankowie udowodnili, że potrafią, parafrazując, dobrze żyć dla Polski. Udowodnili, że są wspaniałymi patriotami.

Obchody stulecia odzyskania Niepodległości otworzyliśmy oficjalnie i uroczyście w poniedziałek. Aby oddać hołd i cześć naszej wolnej Ojczyźnie, wszyscy utworzyliśmy korowód „Dla Niepodległej”. Trzymając dumnie w rękach flagi, chorągiewki przemaszerowaliśmy po Podlesiu, manifestując swój patriotyzm.

Część z uczniów uczestniczyła w wyjściach do Kęt. Dzięki współpracy z Muzeum im. A. Kłosińskiego brali udział w grze strategicznej w formie warsztatów, a także zgłębili wiedzę na temat pobytu Legionów Polskich i Józefa Piłsudskiego w Kętach. Została przygotowana wystawa „Szlakiem Legionów Polskich” oraz prelekcja dla wszystkich wychowanków. Jesteśmy przekonani, że teraz wszyscy uczniowie wiedzą, jak ważnym przystankiem na drodze do Niepodległości były właśnie Kęty i czują dumę z naszej lokalnej historii.

Dumę z tego, że jesteśmy Polakami mogliśmy wyrazić także poprzez inne działania. Wybraliśmy dziedziny sztuki, które od zawsze towarzyszyły Polakom w pracy i w walce. Pomagały żyć i tworzyć, bić się i zwyciężać. Dzięki konkursowi poezji patriotycznej mogliśmy uświadomić sobie, jak wielkie emocje drzemały w sercach zniewolonych Polaków, jak bardzo pragnęli wolności i byli w stanie wszystko dla tej wolności zrobić.

Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej przybliżył nam wielkie bohaterstwo Polaków. Pieśni tego typu przypominają wszystkim pokoleniom o Polakach, których już nie ma, a którzy przelali krew dla naszej Ojczyzny. Każda klasa przygotowała występ, a niektórzy zaskoczyli nas kreatywnością. Szczególnie utkwi nam w pamięci wspólne uroczyste odśpiewanie Roty. Został ponadto zorganizowany konkurs plastyczny Ojczyzna w objęciach Józefa Piłsudskiego.

Piątek - 9 listopada - był zwieńczeniem naszych obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Obejrzeliśmy uroczystą akademię przygotowaną przez klasy piąte, która była swoistą podróżą w historię. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas - Tomasz Bielecki, dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej, Urszula Włodarczyk, wieloletni dyrektor i nauczyciel szkoły, radna Gminy Kęty, Łukasz Plewniak, radny Gminy Kęty. Po przedstawieniu uczniowie po raz kolejny wyruszyli w korowodzie „Dla Niepodległej”. Marsz zakończyliśmy utworzeniem żywej flagi. Wszyscy uczniowie, trzymając w rękach czerwone lub białe balony, z dumą i uroczyście odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie symbolicznie wypuściliśmy w niebo dziesięć białych i czerwonych balonów.

Projekt szkolny „Tworzymy dla Niepodległej” dobiegł końca. Pokazaliśmy swój szacunek i patriotyzm wobec Ojczyzny. Musimy pamiętać o przeszłości, ale też musimy mieć świadomość, że to od nas zależą losy kraju. Dlatego nieustannie musimy pielęgnować miłość do Ojczyzny, bo jak mówił nasz Papież, św. Jan Paweł II:

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać im wspólne dobro - Ojczyznę…

Odsłony: 1061
Autor Publikacji: Małgorzata Gładka - ZSP nr 3 w Kętach / kf, Data Publikacji: 2018-11-09 , Godzina Publikacji: 21:05

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty