Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Uczennice "Wyspiana" ponownie posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

W tym roku odbędzie się już XXIII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tradycyjnie już wśród osób, które otrzymały mandat poselski, są uczennice naszej szkoły. Na 44 posłów z Małopolski aż 6 reprezentuje "Wyspiana"! Są to: Aleksandra Wykręt, Monika Jekiełek, Aleksandra Zacny, Marta Szpila, Eliza Walusiak oraz Patrycja Skwarczyńska.

Ich zadaniem rekrutacyjnym było podjęcie działań w związku z tematem wiodącym: Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej. Dziewczyny swoje projekty przygotowały przy współpracy z panią Anną Zielonką. Ich zaangażowanie oraz efekty ich pracy zostały wysoko ocenione przez komisję, więc uczennice 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich.

Gratulujemy!

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.

Posiedzenie SDiM poprzedzone jest wcześniejszym spotkaniem komisji złożonej z przedstawicieli najwyżej ocenionych zespołów z każdego województwa. Podczas tego spotkania opracowany zostaje projekt uchwały dotyczący tematu bieżącej sesji, pytania do Ministra Edukacji Narodowej, a także wybierani są marszałkowie SDiM oraz przewodniczący komisji i podkomisji.

Finał projektu danej edycji SDiM stanowi sesja plenarna w dniu 1 czerwca. W Sali Posiedzeń Sejmu odbywa się wtedy m.in. dyskusja i głosowanie nad projektem wcześniej opracowanej uchwały. Jest to również okazja, by zadać wypracowane na komisji pytania Ministrowi Edukacji Narodowej.

Przyjęta i podpisana przez marszałków SDiM uchwała zostaje złożona na ręce członka Prezydium Sejmu RP. Jest ona dokumentem nienormatywnym.

Debata plenarna oraz wcześniejsze prace komisji odbywają się zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W obradach młodych posłów uczestniczą, zaproszeni przez SDiM – Marszałek i Wicemarszałkowie Sejmu oraz Minister Edukacji Narodowej. Bywa też, że gościem posiedzenia 1 czerwca jest Prezes Rady Ministrów, Rzecznik Praw Dziecka, czy minister pracy i polityki społecznej. To także okazja do zwiedzenia gmachu Sejmu i przyjrzenia się z bliska miejscu pracy parlamentarzystów.

Odsłony: 1187
Autor Publikacji: Marek Cisiński - PZ nr 11 w Kętach, Data Publikacji: 2017-05-02 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty