Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Udana premiera książki o pułkowniku Królickim

Uroczystość składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem Stanisława Królickiego rozpoczęła spotkanie promocyjne książki Andrzeja Małysy o zasłużonym dla Kęt oficerze. Na premierę publikacji (która miała miejsce 6 marca) do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przybyło czterdzieści osób.

- To dobry moment na tę publikację – stwierdziła dyrektor muzeum dr Marta Tylza-Janosz. – Stanisław Królicki przyszedł na świat 125 lat temu, 10 lutego 1893 roku. Książka ukazuje się też w jubileuszowym roku 100-lecia Niepodległej Polski, co nadaje całemu przedsięwzięciu dodatkowy, podniosły nastrój – mówiła.

Uroczysty charakter podkreślił moment, kiedy delegacje – jeszcze przed spotkaniem – złożyły kwiaty pod pomnikiem Stanisława Królickiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele kęckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Grupy Operacyjnej im. 3 Kompanii Narodowej „Kęty”, a także reprezentanci władz miejskich – burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, jego zastępca Rafał Ficoń i przewodniczący Rady Miejskiej Marek Nycz. W uroczystości uczestniczyli również członkowie rodziny płk. Królickiego, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kęt i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.

Przybyłych na spotkanie gości powitała dyrektor placówki Marta Tylza-Janosz. Na początku autor publikacji „Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen” Andrzej Małysa przypomniał postać oficera i zdradził kulisy powstania książki.

Stanisław Królicki został zapamiętany jako bohater Kampanii Wrześniowej (1939). Jednak do wojska zaciągnął się znacznie wcześniej, jako ochotnik wstąpił w szeregi I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Służył w dywizjonie kawalerii Władysława Beliny Prażmowskiego. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Królicki brał udział (w szeregach 11 Pułku Ułanów) w walkach z Ukraińcami i bolszewicką Rosją. W odrodzonej Polsce wybrał karierę oficera. Tuż przed niemiecką inwazją objął dowództwo 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, stacjonującego w Biedrusku. W pierwszych dniach II Wojny Światowej dowodził nim w bitwie nad Bzurą (1939). 17 września, w największej batalii Kampanii Wrześniowej, został ranny. Zmarł jedenaście dni później w Twierdzy Modlińskiej.

Prace nad książką trwały ponad rok, a ten czas autor poświęcił głównie na kwerendy biblioteczne i archiwalne. Lwią część źródeł udało się odnaleźć w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie, ale sporo materiałów, zwłaszcza fotograficznych, Andrzej Małysa otrzymał od rodziny Stanisława Królickiego. Spotkanie było więc okazją do wzajemnych podziękowań. Te trafiły także na ręce burmistrza Krzysztofa Jana Klęczara, jednego z patronów honorowych publikacji. – Jestem zaszczycony, że mogliśmy dołożyć cegiełkę do tak istotnego wydarzenia – mówił burmistrz, który jednocześnie podjął decyzję o dofinansowaniu wydawnictwa. – Wierzę, że książka dra Andrzeja Małysy poszerzy naszą wiedzę o bohaterze, jakim niewątpliwie był płk. Stanisław Królicki.

Warto przypomnieć, że poza burmistrzem, patronat honorowy nad publikacją objęli: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Szkoła Podstawowa im. płk. Stanisława Królickiego w Izabelinie.

Po podziękowaniach i części oficjalnej przybyli do muzeum goście mieli okazję nabyć książkę i zgłosić się do autora po autograf z dedykacją. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy na temat Stanisława Królickiego i innych bohaterów, który walczyli w obronie ojczyzny.

 

Przypominamy, publikację „Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen” można nabyć w muzealnym sklepiku (Rynek 16) w cenie: 17 zł.

Książka ukazała się przy wsparciu finansowym Gminy Kęty.

Odsłony: 1112
Autor Publikacji: Muzeum im A. Kłosińskiego w Kętach, fot. Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2018-03-07 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2018
  P W Ś C P S N
48 1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
01 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty