Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Uroczystości 100. rocznicy śmierci Matki Marii Łempickiej

W środę, 24 stycznia, w Sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach odbyły się uroczystości 100-lecia śmierci Matki Marii Łempickiej – fundatorki kęckiego klasztoru i kościoła. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej – bp Roman Pindel.

W modlitwie uczestniczyli liczni mieszkańcy, związani na co dzień z klasztorem, przedstawiciele Gminy Kęty, m.in. I zastępca burmistrza – Rafał Ficoń, przedstawiciele Rady Miejskiej w Kętach, reprezentanci władz gminnych i mieszkańców z rodzinnych stron Matki Marii Łempickiej oraz kapłani, m.in. ks. infułat  Marek Smogorzewski - proboszcz  parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie, w której skład wchodzą Godziszewy - miejsce urodzenia Matki Marii, oraz ks. kan. Andrzej Krasiński  - proboszcz  parafii pw. Trójcy Świętej w Rypinie, gdzie została ona ochrzczona.

Zgromadzeni dziękowali za materialne i duchowe dobro, które dokonało się w życiu Matki Marii Łempickiej, jak również wokół miejsca Wieczystej Adoracji w Kętach na przestrzeni lat. W homilii biskup przytoczył słowa bł. Celiny Borzęckiej - założycielki w Kętach pierwszego w Polsce klasztoru zmartwychstanek, która znała Matkę Marię Łempicką: „Poznałam siostrę Marię, kapucynkę, kwestującą na kościół i klasztor swój. Śliczna dusza. Cała w Bogu i dla Boga. Pojechałam do Kęt, gdzie trzy dni spędziłam u Matki Łempickiej i zbudowana jestem jej silną wiarą. Po tylu trudnościach przebytych zbudowała klasztor i kościół”

Modlono się również przy sarkofagu Matki Marii, w intencjach przyniesionych przez wiernych. 

Przygotowania do jubileuszu stanowiła dziewięciomiesięczna nowenna, odprawiana wspólnie z wiernymi, związanymi z kęckim klasztorem. Przygotowano również specjalne kazania, w których ukazana została sylwetka, duchowość i dzieło życia Matki Marii na tle epoki i dziejów polskiej historii, by umożliwić lepsze poznanie fundatorki klasztoru.

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach zapraszają na kolejną część uroczystości jubileuszowych - koncert kolęd, pt. "Skłaniajmy swe czoło" z udziałem sopranistki - Bożeny Grudzińskiej Kubik, przy akompaniamencie Haliny Mansarlińskiej,  przeplatany modlitwami Matki Marii Łempickiej. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę, 28 stycznia, o godz. 17.30 w kościele przy klasztorze sióstr.

Odsłony: 1893
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, fot Robert Karp, Data Publikacji: 2018-01-25 , Godzina Publikacji: 11:40

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty