Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Uroczystości jubileuszowe 110-lecia Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach

Uroczystości jubileuszowe 110-lecia Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach

„Obchodzimy dziś jubileusz szkoły. Może nie jest to rocznica tak okrągła jak 100- czy 150-lecie, ale myślę, że w życiu tak jest – im dłużej ono trwa, tym wartościowszym wydaje się być każdy jego następny rok. W związku z tym cieszymy się bardzo, że zechcieliście Państwo razem z nami świętować 110. urodziny naszej placówki – Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach” – tymi słowami 6 października 2017r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach przywitała wszystkich zgromadzonych dyrektor Grażyna Mojżesz-Wlazły. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością, byli m. in.: pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, pani Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty, pani Halina Cimer, Wicekurator, senator, pan Andrzej Pająk oraz władze powiatu w osobach pana Zbigniewa Starca – Starosty Oświęcimskiego i pana Jarosława Jurzaka – Wicestarosty, pani Iwony Gibas – Dyrektor Biura Poselskiego pani premier Beaty Szydło oraz Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, a także władze miasta pod przewodnictwem burmistrza Krzysztofa Klęczara. Mszę św. za zmarłych absolwentów i profesorów oraz z prośbą o błogosławieństwo dla tych, którzy dzisiaj tworzą szkołę sprawował tuż przed uroczystością JE ks. bp. Adam Dyczkowski.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu o historii szkoły, wprowadzenia pocztów sztandarowych przez konferansjerów – uczennicę klasy II, Martynę Smolarek i Adama Płonkę – absolwenta oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczennica klasy II, Dominika Żmudka, przy akompaniamencie na skrzypcach Anety Błasiak, absolwentki i fortepianie – Marcina Majcherka, absolwenta, wykonała piosenkę do melodii z filmu pt. „Noce i dnie” – ekranizacji najsłynniejszego dzieła patronki szkoły – M. Dąbrowskiej. Muzykom towarzyszyli absolwentka, Monika Grunwald oraz jej partner Jarosław Rylewicz, którzy zatańczyli walca. Po złożeniu podziękowań osobom zasłużonym dla placówki przez Dyrektor szkoły i po prezencie muzycznym od Zuzanny Matlak, uczennicy klasy pierwszej (akompaniament: Marcin Majcherek, Natalia Wejnerd – kl. I, skrzypce i Igor Godlewski – kl. II, instrumenty perkusyjne) – głos zabrali goście. Pani Minister odczytała okolicznościowy list od p. Premier Beaty Szydło oraz skierowała do młodzieży i nauczycieli życzenia, wspominała również swoją pracę pedagogiczną. Następnie głos zabrała pani Kurator, która podkreśliła znaczenie kształtowania człowieka na dumnego i świadomego obywatela. Starostowie – pan Zbigniew Starzec i Jarosław Jurzak – zaznaczyli, natomiast jak bardzo ważną szkołą jest „Dąbrowska” na mapie edukacyjnej powiatu, nie tylko przez to, że jest najstarsza, ale i przez swoje osiągnięcia artystyczne i językowe oraz niezwykłą atmosferę, która sprawia, że to szkoła rodzinna, sprzyjająca osiąganiu wysokich wyników wychowawczych i edukacyjnych.

Po przemówieniach nastąpiła część artystyczna, w której młodzież wystawiła spektakl pt. „Wyspa”, wg scenariusza Janusza Toczka. Uczniowie Grupy Teatralnej „Minus Jeden” i Grupy Muzycznej „Trzy Czwarte” udowodnili przez swój występ, że w godny sposób kontynuują tradycje artystyczne szkoły, która już u swoich początków, w roku 1907, miała orkiestrę smyczkową i zespół teatralny.

Dalsza część uroczystości odbyła się już w murach szkoły, gdzie pani Minister Anna Zalewska, pani Kurator Barbara Nowak, pan Starosta Zbigniew Starzec i pan Wicestarosta Jarosław Jurzak dokonali uroczystego oddania szkoły do użytku, po generalnym remoncie, który szkoła przechodziła od maja. Następnie Pani Minister udzieliła obszernego wywiadu naszym młodym dziennikarzom do gazety redagowanej przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych i wydawanej przez Powiat.

Po południu w domu kultury i w murach szkoły spotkali się absolwenci i profesorowie szkoły, w tym jeden z najstarszych – pan Jan Christ, który maturę zdawał równo 70 lat temu – w 1947 roku. Uroczystość zaszczyciła również swą obecnością Pani Olga Chylowa, 99-letnia, najdłużej urzędująca dyrektor szkoły, która sprawiła ogromną radość wszystkim, a zwłaszcza starszym absolwentom i profesorom, w kilku słowach dziękując za zaproszenie. Po części oficjalnej, absolwenci spotkali się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie po posiłku, zwiedzali budynek, wpisywali się do księgi, tańczyli i prowadzili długie rozmowy. Ostatni goście pożegnali się prawie o północy.

Wszyscy obecni na uroczystości podkreślali, że szkoła na przestrzeni lat, nie straciła swojego charakteru – zarówno w wyglądzie, jak i w sposobie kształcenia młodych pokoleń. Nauczyciele poprzez wspieranie rozwoju zainteresowań, naukę pracy w grupie, oddziałują na ogólną atmosferę szkoły, sprzyjającą osiąganiu wysokich wyników edukacyjnych.

Odsłony: 2127
Autor Publikacji: Anna Kapcia, nauczyciel PZ9/fot. Mariusz Komajda, Data Publikacji: 2017-10-16 , Godzina Publikacji: 12:25

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty