Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Uroczystości odpustowe ku czci bł. Celiny Borzęckiej

W niedzielę, 29 października, w parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach odbył się odpust ku czci bł. Celiny Borzęckiej. Sumę odpustową o godz. 12.00 odprawił bp Aleksander Kaszkiewicz z diecezji grodzieńskiej na Białorusi. Uroczystości połączone były z 10. rocznicą beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach 

Specjalne słowa podziękowania skierowała przełożona generalna zmartwychwstanek s. Dorota Zygmunt CR, wyrażając wdzięczność Bogu za możliwość świętowania w Kętach – mieście, w którym bł. Celina mieszkała przez 20 lat. Złożyła też podziękowania mieszkańcom Kęt i okolic za liczne uczestnictwo w uroczystościach.

Bp Aleksander Kaszkiewicz wyraził ogromną radość z możliwości przyjazdu do Kęt – W tej przepięknej świątyni, w Kętach, jestem po raz pierwszy, chociaż od dziecka już wiedziałem, że jest takie piękne miasto – miasto św. Jana Kantego – podkreślił, przywołując wspomnienia, gdy jako mały chłopiec otrzymał obrazek św. Jana z Kęt. – Wtedy nie wiedziałem, gdzie to miasto się znajduje. Dziś jestem razem z wami, aby dzielić tą wielką radość – dodał.

opis niedostepny

W niedzielnych obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele Gminy Kęty: burmistrz Krzysztof Jan Klęczar wraz z zastępcami - Rafałem Ficoniem i Marcinem Śliwą, przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, mieszkańcy Kęt i okolicznych miejscowości. Modlili się również członkowie rodziny bł. Matki Celiny Borzęckiej, siostry zmartwychwstanki, księża zmartwychwstańcy oraz siostry zakonne z różnych wspólnot.

Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego założyły Celina i Jadwiga Borzęckie. Jest to fenomen w historii Kościoła, gdyż zgromadzenie założyła matka wraz z córką, złączone „podwójnym węzłem", naturalnym i duchowym. Celina Borzęcka może być wzorem dla wielu kobiet, gdyż przeszła życie - od młodej dziewczyny, żony, matki, wdowy - do zakonnicy, założycielki nowej rodziny zakonnej.

opis niedostepny

W kościele św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach w sarkofagu spoczywają prochy obu założycielek zgromadzenia.

Proces beatyfikacyjny matki Celiny Borzęckiej rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w Rzymie w 1944 r. Beatyfikacja odbyła się 27 października 2007 w bazylice św. Jana na Lateranie. Dokonał jej w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins. W uroczystościach wzięli wtedy udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz oraz liczni pielgrzymi z Polski.

opis niedostepny

W Kętach znajduje się wybudowany przez założycielki zgromadzenia klasztor oraz przedszkole im. bł. Matki Celiny Borzęckiej, prowadzone przez siostry zmartwychwstanki.

W Polsce pracuje obecnie około 300 sióstr zmartwychwstanek. Domy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego znajdują się w Polsce, na Białorusi, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Argentynie, Australii i Tanzanii.


Odsłony: 2019
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, fot. Robert Karp, Data Publikacji: 2017-10-29 , Godzina Publikacji: 20:20

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2019
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6
02 7 8 9 10 11 12 13
03 14 15 16 17 18 19 20
04 21 22 23 24 25 26 27
05 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty