Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

W cieniu wojny – potyczek z historią klasy 5a z kęckiej „Jedynki” ciąg dalszy

16 września 2019 r. klasa 5a wraz z opiekunami udała się na arcyważną wystawę zorganizowaną przez kęckich muzealników. Dodam, że Muzeum w Kętach odwiedzaliśmy w ubiegłym roku szkolnym regularnie i dzieciaki nie wyobrażały sobie rozpoczęcia nauki historii w klasie 5 bez odwiedzin tej zacnej placówki.

Rankiem przybyliśmy na miejsce, a uczniów przywitała pani dyrektor Marta Tylza–Janosz, która oprowadziła nas po wystawie. „W cieniu wojny. Okupacja oczami mieszkańców” to potrzebna, choć niełatwa w odbiorze wystawa. Oczywiście powiązano ją z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, ale skupiono się przede wszystkim na tym, jak ów fakt wpłynął na życie kęczan.

Prelegentka bardzo obrazowo przedstawiła dzieciakom wkroczenie żołnierzy Wehrmachtu do Kęt, opowiedziała o traumatycznych przeżyciach związanych z kapitulacją i okupacją naszego miasta. Mówiła o zmianach administracyjnych, o tym jak Kęty znalazły się w granicach Generalnego Gubernatorstwa, by w końcu decyzją okupantów włączyć je do III Rzeszy Niemieckiej. Dzieciaki po raz kolejny usłyszały o udziale kęczan w kampanii wrześniowej, o bohaterstwie ppor. Zygmunta Reimschüssla czy płk. Stanisława Królickiego. Wystawa ta jednak przybliżała koszmar wojny takim, jakim widzieli go zwykli mieszkańcy. Uczniowie zobaczyli elementy wystroju, meble ówczesnych mieszkań, a także „zakazane radio”. Fakt, iż posiadanie radia groziło aresztowaniem, a nawet śmiercią, wzbudził ich konsternację.

Wdzięczny jestem Pani Dyrektor Muzeum za to, że w niezwykle taktowny i mądry sposób przybliżyła dzieciakom dramat i tragedię mieszkańców Kęt pochodzenia żydowskiego. Dramat kilkuset kęczan, z których przeżyć udało się kilkudziesięciu. Rozmawialiśmy o obozach koncentracyjnych, a poruszone dzieciaki w skupieniu oglądały oryginalny pasiak, czyli kurtkę więźnia KL Auschwitz. Dowiedzieli się również o tajnym nauczaniu i mogli obejrzeć ręcznie pisane podręczniki, których używano podczas tego nauczania.

To była szczególna wystawa i przyznam, że nieco obawiałem się o postawę moich uczniów. Widzieli wprawdzie większość wystaw organizowanych przez kęckich muzealników i wzięli udział we wszystkich warsztatach, ale… tym razem tematyka wystawy stanowiła dla nich spore wyzwanie. Z dumą donoszę, iż zachowali się wspaniale. Z zaciekawieniem wsłuchiwali się w głos prelegentki, a eksponaty przykuły ich uwagę na dłuższą chwilę. Spędziliśmy w muzeum niemal 2 godziny, a dyskusja na temat wystawy toczyła się jeszcze przez wiele godzin w szkole.

Tradycyjnie już bardzo, ale to bardzo dziękujemy kęckim muzealnikom. Po pierwsze za zorganizowanie tak ważnej i potrzebnej wystawy, po drugie za to, że zechcieli gościć małych historyków z kęckiej „Jedynki”. Pozwolę sobie szczególnie podziękować Pani Dyrektor Muzeum za wspaniały wykład, którym oczarowała dzieciaki. Opowiadała tak sugestywnie, iż pełen podziwu uczeń spytał: „Pani tam była”? Nie wiem, czy jest lepsza ocena prelegentki niż to pytanie. Tradycyjne już chapeau bas. Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się na kęcki rynek, by obejrzeć przygotowaną przez IPN instalację poświęconą II wojnie światowej, która stanowiła dopełnienie wystawy.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

R.T.

Odsłony: 1054
Autor Publikacji: R.T. - SP nr 1 w Kętach / kf, Data Publikacji: 2019-09-18 , Godzina Publikacji: 11:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Listopad, 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty