Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Wielki Czwartek - pamiątka Ostatniej Wieczerzy

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa.

Przed południem w bielskiej katedrze kapłani diecezji uczestniczyli we Mszy św. Krzyżma, podczas której nastąpił obrzęd poświęcenia olejów. Służyć one będą przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Wieczorem, Mszą Wieczerzy Pańskiej, rozpocznie się Triduum Paschalne.

Liturgia Wielkiego Czwartku wprowadza w wydarzenia Ostatniej Wieczerzy. Ten sam Chrystus zaprasza do wspólnego stołu. Bierze chleb i wino i przemienia je w swoje Ciało i Krew, aby nakarmić lud. Podczas Mszy św. wierni przyjmują Komunię św. pod dwiema postaciami. Wielki Czwartek to jednocześnie pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do „Ciemnicy”, na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Rozpoczyna się adoracja, która trwa do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii ołtarz zostaje ogołocony ze świec, krzyża i obrusów. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz jego opuszczenia przez bliskich. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona...

Odsłony: 1511
Autor Publikacji: Redakcja, Data Publikacji: 2017-04-13 , Godzina Publikacji: 13:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717
Aneta Szopa, tel. 695 182 876

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty