Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Wspomóż budowę ścieżki sensorycznej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących

Fundacja Edukacyjna Dialog zwraca się z prośbą o wsparcie projektu budowy ścieżki sensorycznej „Aleja Złotych Serc” na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej 6 w Krakowie, w którym uczą się mieszkańcy naszej gminy, m.in. Marcin, o którego znakomitych wynikach pisaliśmy w artykule Marcin Joneczko: Talent ponad przeciwnościami losu.

Przedstawicie fundacji deklarują, że ich zamiarem jest stworzenie dzieciom niewidomym i słabowidzącym jak najlepszych warunków rozwoju, dzięki którym w przyszłości każdy z uczniów będzie mieć szansę wieść życie szczęśliwe i – w miarę swoich możliwości – samodzielne.

W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, szkoła muzyczna oraz internat. Uczy się tu blisko 300 uczniów w wieku od 6 do 24 lat, pochodzących z całej Polski, a większość z nich mieszka w internacie, Są to osoby niewidome lub słabowidzące, często dotknięte dodatkowymi schorzeniami i dysfunkcjami (porażenie mózgowe, zespoły genetyczne, padaczka, choroby onkologiczne i inne). Na terenie Ośrodka prowadzone jest również wczesne wspomaganie rozwoju dzieci, które obejmuje maluchy od pierwszych dni życia oraz ich rodziny.

„Aleja Złotych Serc” to ścieżka sensoryczna rozwijająca zmysły: dotyku, słuchu, węchu, smaku i propriocepcji, złożona z kilku stref: dotykowej (ścieżki z różnego rodzaju podłożem), zapachowej (podniesiona rabata umożliwiająca dzieciom poruszającym się na wózkach kontakt z roślinami dobranymi pod względem zapachu, kształtu liści i kwiatów), logicznej (tablice dydaktyczne, pomagające w myśleniu abstrakcyjnym) i dźwiękowej (różnego rodzaju urządzenia dźwiękowe). Podobne ścieżki sensoryczne powstały w wielu miejscach, tak w Polsce, jak i za granicą. Sprawdziły się jako pomoc dydaktyczna w trakcie zajęć rewalidacyjnych, ale także jako miejsce zabawy w czasie wolnym. Umiejętność poruszania się w zróżnicowanym ternie, rozpoznawanie w nim punktów orientacyjnych oraz wielozmysłowe poznawanie otoczenia mają zasadnicze znaczenie w nauce samodzielnego poruszania się osób niewidomych i słabowidzących. Ścieżka będzie nieocenioną pomocą szczególnie dla osób uczących się korzystania z białej laski.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie około 150 tysięcy złotych, każda strefa ma oddzielnie policzone koszty, gdyż liczymy się z tym, iż możemy od razu nie zebrać pełniej kwoty na całą ścieżkę.

Wciąż szukamy sponsorów i darczyńców, jednak koszt projektu jest dość duży i dlatego bardzo liczymy na państwa wsparcie.

A skąd „Aleja Złotych Serc”? Aleja, bo ścieżka sensoryczna powstanie w ogrodzie Ośrodka, a Złotych serca, bo trzeba mieć Złote serce, żeby bezinteresownie pomagać. Bardzo liczymy na Państwa Złote serce – apeluje Agnieszka Rzehak, członek zarządu Fundacji Edukacyjnej „Dialog”, a zarazem współtwórca projektu i mama uczennicy z Ośrodka.

Postępy prac nad budową ścieżki sensorycznej śledzić można za pośrednictwem facebookowego konta Alei Złotych Serc. Obecnie najpotrzebniejsza jest kostka brukowa.

 

FUNDACJA EDUKACYJNA DIALOG

ul. Senatorska 25/58
31-106 Kraków
tel. 602-440-762
fundacja.edukacyjna.dialog@gmail.com

Bank Pekao S.A. 87 1240 4650 1111 0010 6745 1686

KRS: 0000608313, NIP: 6772400412, REGON: 364004680Odsłony: 1289
Autor Publikacji: Barbara Kuźma-Suazo, Data Publikacji: 2017-07-11 , Godzina Publikacji: 15:32

Kęty w obiektywie...